Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Praca dyplomowa — jak odwołać się od wyników?

Praca dyplomowa-jak odwolac sie od wynikow.jpeg

Istnieją przypadki, w których można odwołać się od wyniku obrony pracy dyplomowej. Mowa tu o szczególnych sytuacjach. Pamiętaj jednak, że jeśli uczelnia wykaże to, że Twoja praca jest plagiatem, nie dostaniesz drugiej szansy. Sprawdzenia, czy praca została samodzielnie napisana, wymaga od każdej uczelni Polska Komisja Akredytacyjna. Dziekanaty korzystają w tym celu ze specjalnych programów antyplagiatowych.

Ocena pracy dyplomowej jest czymś innym niż wynik jej obrony. W przypadku niespełnionych kryteriów pracy i negatywnej oceny możesz się odwołać, gdyż ta opinia nie musi być ostateczna. Dziekan może wówczas wyznaczyć dodatkowego recenzenta, a nawet powołać komisję, która zleci dokonanie zakwestionowanej oceny. Jeżeli jednak zostanie uznane, że praca nie jest napisana zgodnie z wymogami lub jest plagiatem, nie zostaniesz dopuszczony do obrony.

Praca dyplomowa spełnia wymogi, ale nie udało Ci się jej obronić – co dalej?

Nie wiesz, jak się odwołać od niedostatecznej oceny obrony pracy dyplomowej? Jeśli napiszesz ją zgodnie z kryteriami ustalonymi przez uczelnię, ale nie obronisz jej lub nie przystąpisz do egzaminu, masz prawo do drugiej szansy. Każda uczelnia wprowadza własne wytyczne dotyczące daty, w której ponowny egzamin może się odbyć. Niemniej jednak nie może on zostać wyznaczony wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie trzech miesięcy od pierwszej próby.

Jeżeli przy drugim podejściu nie uda Ci się obronić pracy, najprawdopodobniej zostaniesz skreślony z listy studentów. Uczelnia może także zezwolić Ci powtarzanie ostatniego semestru bądź roku edukacji. Każda obrona pracy dyplomowej kończy się sporządzeniem protokołu. W dokumencie tym zawarte są wszelkie uwagi osób egzaminujących oraz sposób wyliczenia oceny. Jeśli masz zamiar odwoływać się od wyniku, zapoznaj się z protokołem.

Co zrobić, żeby obrona pracy dyplomowej się powiodła?

Obrona pracy dyplomowej w większości przypadków jest formalnością, co potwierdzają po jej zaliczeniu niemal wszyscy studenci. Jeśli chcesz obronić swoje dzieło, przede wszystkim pozbądź się nadmiaru stresu. Będzie Ci on towarzyszył, niemniej jednak nie dopuść do tego, aby wziął górę nad posiadaną wiedzą. Nie ucz się swojej pracy na pamięć. Jeśli została samodzielnie napisania przez Ciebie, jej obrona bez wątpienia będzie jedynie formalnością. Dobrze wyśpij się przed tym ważnym dniem, a przed egzaminem niczego już nie powtarzaj.

Co jeszcze możesz zrobić, aby obrona się powiodła? Poświęć czas na stworzenie prezentacji multimedialnej. Recenzenci na pewno zwrócą uwagę na Twoje zaangażowanie i podniosą ocenę. Prezentacja to ponadto coś więcej niż tylko to, co chcesz zaprezentować komisji. Jest to również świetny sposób na bezpieczną „ściągawkę”. Hasła, które uwzględnisz w swojej pracy, pomogą Ci bez najmniejszych problemów zaprezentować pracę przed komisją.

Praca dyplomowa – co warto wiedzieć?

Wybierając się na studia, powinieneś przygotować się na to, że na ostatnim roku będzie czekać na Ciebie wyzwanie – napisanie i obrona pracy dyplomowej. Mimo że wiesz już, że masz w tym wypadku drugą szansę, profesjonalnie przygotuj swoje dzieło. Jego obrona będzie wówczas czystą formalnością. Możesz także skorzystać z pomocy naszych redaktorów, którzy dadzą Ci cenne wskazówki. Ich wiedza i doświadczenie na pewno będą cennym wsparciem na każdym etapie tworzenia pracy dyplomowej.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.