Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Automatyka i robotyka – popularne tematy

automatyka-i-robotyka.jpeg

Po ukończeniu studiów na kierunku automatyka i robotyka możesz podjąć pracę jako projektant systemów automatyki w firmach zajmujących się produkcją przemysłową, między innymi w branży chemicznej, elektronicznej czy metalurgicznej. Najpierw jednak czeka Cię napisanie pracy inżynierskiej. Jeśli nie masz pomysłu na jej temat, skorzystaj z naszych propozycji. Możesz także skontaktować się z zespołem naszych specjalistów i redaktorów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją wątpliwości.

Studiujesz na kierunku typowo technicznym? Gratulujemy! Zarówno w Polsce, jak i za granicą brakuje specjalistów. Masz ogromne szanse na sukces zawodowy, ale również dalszy rozwój swoich pasji. Sprawdź tematy prac inżynierskich na kierunku automatyka i robotyka. Przygotowaliśmy wiele ciekawych zagadnień. Są one nie tylko tematami do wyboru, ale również źródłem inspiracji.

Popularne tematy prac inżynierskich z automatyki i robotyki

Pod koniec studiów na kierunku automatyka i robotyka istnieje możliwość wyboru pomiędzy dwoma specjalnościami – automatyzacją maszyn i procesów technologicznych oraz systemów mikroprocesorowych. Obydwie są szerokim polem do rozwoju i innowacji, ale również stanowią szeroki wybór tematów do wyboru, spośród których możesz wybrać tematykę na swoją pracę inżynierską.

Jak przystało na ten kierunek, możesz zdecydować się na wykonanie robota kroczącego w technologii druku 3D. Projekt ten wymaga również opracowania mikroprocesorowego systemu sterowania wraz z modułem bezprzewodowej komunikacji Bluetooth.

Inny ciekawy temat to autorski projekt elektronicznej stacji pogodowej. Układ powinien eksponować wyniki pomiarów, takich jak temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, nasłonecznienie i pory dnia. Ważna jest również samodzielna analiza wiedzy i stanu techniki w temacie pracy. W projekcie należy zaproponować własne rozwiązanie konstrukcyjne, opracować i wykonać niezbędne moduły urządzenia, przygotować układ sterujący i jego oprogramowanie. Niezbędne będzie także uruchomienie urządzenia i przeprowadzenie testów, które zweryfikują jego pracę.

Automatyka i robotyka to zróżnicowane tematy prac inżynierskich. Zapoznaj się z poniższą listą zagadnień.

  1. Algorytm sterowania suwnicą bramową.
  2. Zdalny system sterowania w aplikacji mobilnej.
  3. Sterowanie robotem mobilnym w oparciu o kamerę pokładową.
  4. Projekt symulatora układu krążenia dla systemu ECMO.
  5. System sterowania fragmentu linii produkcyjnej.
  6. Rozpoznawanie twarzy za pomocą NVIDIA Jetson Nano.
  7. Elektroniczny asystent rowerzysty.
  8. Sterowanie robotem w środowisku zakłócony szumem otoczenia.
  9. Robot balansujący, projekt i wykonanie.
  10. Oprogramowanie dwukołowego mobilnego robota magazynującego.

Jaki temat pracy inżynierskiej z automatyki i robotyki wybrać?

Studia na tym kierunku umożliwiają zdobycie wielu umiejętności, takich jak budowanie automatyki na potrzeby przemysłu czy tworzenie robotów mobilnych. Studiując automatykę i robotykę, nauczysz się wdrażania zautomatyzowanych linii produkcyjnych oraz eksploatowanie robotów mobilnych i stacjonarnych.

Zastanawiasz się nad tematem pracy inżynierskiej, ale nic nie przychodzi Ci do głowy? Ciekawym zagadnieniem jest sensoryka i sztuczna inteligencja. Praca może polegać na przeprowadzeniu badań z zakresu nowoczesnych interfejsów komunikacji pomiędzy maszyną a człowiekiem. Jeśli wybierzesz ten temat, zwróć uwagę na interfejsy głosowe i kinematyczne. W ramach pracy przedstaw rozwiązania, które realizują zadanie sterowania i nadzorowania stanu systemu komputerowego.

Równie ciekawym projektem jest podwodny robot sposobem poruszania się naśladujący rybę. Praca polega również na stworzeniu aplikacji sterującej robotem wyposażonym w czujnik temperatury, ultradźwiękowe czujniki wykrywania obiektów, bezprzewodową kamerę oraz bezprzewodowy układ komunikacji z komputerem PC.

Kolejną propozycją jest projekt i wykonanie prototypu sztucznej dłoni w technologii druku 3D. Celem pracy jest opracowanie prototypu urządzenia chwytającego wzorowanego na ludzkiej dłoni i wykonanie go na drukarce 3D. Chwytak ma składa się z palców wyposażonych w tzw. paliczki połączone ruchomymi przegubami i napędzane systemem linkowym za pomocą serwomechanizmów.

Co robić, aby osiągnąć sukces zawodowy po studiach o kierunku automatyka i robotyka?

Aby po studiach znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę, już na pierwszym roku warto poszerzać swoje umiejętności. Nauka we własnym zakresie to doskonały pomysł na sukces tym bardziej, gdy zdobywanie wiedzy będzie dotyczyło zagadnienia, którym chcesz zajmować się w przyszłości. Jeśli masz ścisły umysł, jesteś osobą wytrwałą, a ponadto masz pasję techniczną, automatyka i robotyka to idealny kierunek dla Ciebie. Chcesz osiągnąć sukces po studiach? Postaw również na kreatywność i wyobraźnię.

Od pierwszego roku studiów pamiętaj o dobrej znajomości języka angielskiego. Obecnie jest ona potrzebna na co dzień, ale także wyjątkowo niezbędna w przypadku świata automatyki. Pamiętaj, że większość dokumentacji technicznych i instrukcji obsługi jest napisana w języku angielskim.

Automatyka i robotyka – dlaczego warto studiować na tym kierunku?

Obecnie ludzkość nieustannie czerpie ze zdobyczy najnowszych technologii. Na co dzień w życiu towarzyszą nam zautomatyzowane sprzęty. Dziś drukowanie 3D to już codzienność. Niestety na rynku pracy brakuje specjalistów w dziedzinie automatyki i robotyki. Jeśli studiujesz na tym kierunku, masz wielkie szanse osiągnąć sukces zawodowy i mieć czynny udział w rozwoju nauk inżynieryjnych w tej dziedzinie.

Studia na kierunku automatyki i robotyki to jak najbardziej trafny wybór. Po obronie pracy dyplomowej możesz podjąć pracę w różnych sektorach przemysłowych na przykład chemicznym, metalurgicznym czy motoryzacyjnym, ale również w ośrodkach badawczo-rozwojowych lub instytucjach naukowych. Jeśli masz pytania lub wątpliwości odnośnie do swojej pracy inżynierskiej, zachęcamy do kontaktu!

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.