Zastanawiasz się, czy można nie obronić pracy licencjackiej? Taka sytuacja jest rzadko spotykana, niemniej jednak istnieją przypadki, gdzie komisja egzaminacyjna zdecyduje się na niezaliczenie obrony. Co się wtedy stanie? Masz drugą szansę! Pamiętaj, aby dobrze ją wykorzystać, gdyż kolejnej próby mieć nie będziesz. Przede wszystkim zadbaj jednak o rzetelne przygotowanie się do egzaminu. Nie pisz pracy licencjackiej na ostatnią chwilę. Zacznij przygotowywać materiały, na tyle wcześnie, aby nie spotkała Cię żadna przykra niespodzianka.
Niezdana obrona pracy licencjackiej to nie koniec świata. Bez wątpienia dostaniesz ponowną szansę. Powtórny egzamin zostanie Ci wyznaczony nie wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po trzech miesiącach od pierwszej próby. Dobrze przygotuj się do tego dnia i wykorzystaj drugą i ostatnią szansę. Na większości uczelni władze skreślają studentów, którzy nie zaliczają obrony przy drugim podejściu.
Co jeśli nie odpowiem na pytania na obronie?
Samodzielnie pisząc pracę licencjacką, bez wątpienia masz prawie 100% pewności, że ją obronisz. Ponadto będziesz się przecież przygotowywać, dlatego potraktuj obronę pracy dyplomowej jako formalność. Nie obawiaj się i nie pozwól, aby stres wziął górę nad wiedzą. Znasz całą zawartość swojej pracy i na pewno potrafisz ją dokładnie zaprezentować i odpowiedzieć na pytania zadawane przez członków komisji. Nerwy towarzyszą każdemu studentowi, który już wkrótce będzie bronił swojej pracy. Konstruktywnie wykorzystaj te emocje.
Istnieją znikome szanse, że nie odpowiesz na pytania. W końcu praca jest Twoim dziełem. Doskonale znasz jej temat. Bardzo ważna jest więc pewność siebie, ale także umiejętność radzenia sobie ze stresem. Przygotowując się do obrony, wystarczy kilka razy przeczytać swoją pracę. Zdarza się, że studenci dostają wcześniej pytania, które mogą być zadane na egzaminie. Dobrze wykorzystaj więc tę okazję, jeśli akurat na Twojej uczelni istnieje taka procedura.
Czy muszę uczyć się wszystkiego na pamięć?
Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie na obronę pracy dyplomowej prezentacji multimedialnej. Członkowie komisji bez wątpienia będą mile zaskoczeni i pod większym wrażeniem, co na pewno pozytywnie wpłynie na ocenę. Jest to także doskonały pomysł, jeśli chcesz mieć wsparcie podczas obrony. Na egzaminie nie możesz korzystać z żadnych pomocy naukowych. Prezentacja, choć nie jest ściągą, ma wyjątkowo pomocny charakter. To kompendium wiedzy, które warto przygotować i posłużyć się nim podczas obrony.
Bez wątpienia nie możesz uczyć się swojej pracy na pamięć. Lepiej wybierz „ściągawkę” w postaci prezentacji, w której umieścisz hasła do omawiania. Zaprezentuj się z jak najlepszej strony. Pozbądź się stresu na tyle, ile jest to możliwe. Im bardziej poradzisz sobie z nim, tym lepszą ocenę uzyskasz. Ponadto pamiętaj, że niezaliczona obrona nie jest końcem świata. Możesz skorzystać z poprawki. Jeśli akurat w Twoim wypadku będzie ona miała miejsce, wykorzystaj szansę. Będziesz mieć za sobą pierwszy egzamin, a jednocześnie doświadczenie, jak rzeczywiście wygląda, czego można się obawiać, a czym kompletnie nie warto się przejmować.
Jak odwołać się od wyniku obrony pracy dyplomowej?
Zastanawiasz się, co jeśli nie obronię pracy licencjackiej? Wiesz już, że masz do dyspozycji drugie podejście. Możesz również zakwestionować przebieg egzaminu dyplomowego lub podważyć ocenę. Uczelnie zastrzegają jednak, że odwołanie powinno dotyczyć tylko sytuacji w przypadku oceny negatywnej. Oprócz promotora pracę ocenia również recenzent. Jednak i jego opinia nie jest jednoczesna. W przypadku oceny negatywnej wyznacza się dodatkowego recenzenta. Zostaje również powołana komisja, która zleca ponowne ocenienie zakwestionowanej pracy. W przypadku, gdy uzna ona, że praca nie spełnia wymogów, student nie będzie dopuszczony do egzaminu.
Jeśli nie zgadzasz się z wynikiem obrony, możesz odwołać się od oceny. Prawo to przysługuje Ci w przypadku negatywnej oceny lub uchybień formalnych. Na złożenie odwołania masz 14 dni od pierwszego podejścia. Warto pamiętać, że każdy egzamin kończy się sporządzeniem protokołu. Dokument ten zawiera uwagi egzaminujących osób i sposób oceniania. Jeśli chcesz odwołać się od negatywnej oceny, koniecznie zapoznaj się z tym protokołem.
Pamiętaj, aby nie popełnić plagiatu
Każda praca dyplomowa sprawdzana jest w specjalnym programie pod kątem popełnienia plagiatu. Korzystając z różnych źródeł, koniecznie uwzględnij je w literaturze oraz przypisach. W przypadku wykrycia plagiatu student nie zostaje dopuszczony do egzaminu. Ponadto jeszcze raz podkreślamy, że obrona pracy licencjackiej to formalność. Jeśli samodzielnie ją napisałeś, nie obawiaj się negatywnej oceny.
Pamiętaj także o tym, że do obrony będziesz mógł przystąpić, gdy zdobędziesz wszystkie zaliczenia wymagane programem studiów. Ponadto musisz mieć podpisane oświadczenie o prawach autorskich i posiadać dwa egzemplarze pracy dyplomowej wraz z wersją elektroniczną.