Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Prezentacja na obronę pracy magisterskiej – jak ją przygotować?

Prezentacja na obrone pracy magisterskiej-jak ja przygotowac.jpeg

Przed Tobą ostatni element przygotowywania się do obrony pracy magisterskiej? Chcesz zrobić prezentację, która zachwyci, a nie zanudzi członków komisji? W artykule znajdziesz cenne wskazówki. Podpowiemy Ci, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas jej tworzenia. Niemniej jednak zanim przystąpisz do pracy, uzyskaj informacje o przewidzianym czasie prezentacji od promotora. Dowiedz się również, jakie są jego sugestie i uwagi.

Prezentacja do pracy magisterskiej – najważniejsze informacje

Prezentacja na obronę nie jest trudnym zadaniem do wykonania. Tworzy się ją w wersji elektronicznej z wykorzystaniem programu PowerPoint. Zwykle nie powinna przekraczać 10 minut. Z tego względu pamiętaj, aby przygotować odpowiednią liczbę slajdów. Zbyt duża liczba plansz może uniemożliwić Ci zmieszczenie się w czasie i spowoduje znudzenie komisji. Wówczas może ona poprosić Cię o wcześniejsze zakończenie, co negatywnie wpłynie na ocenę Twojej pracy.

Do najważniejszych kwestii oprócz czasu i liczby slajdów, jakie powinna obejmować prezentacja, należy także dobór odpowiednich materiałów ilustracyjnych. Obrona to jeden z ważniejszych dni w Twoim życiu. Postaraj się więc przygotować w prezentacji ciekawe wykresy, diagramy, rysunki, tablice i zdjęcia, które zainteresują komisję.

Bardzo ważne jest także zachowanie czytelności i przejrzystości. Postaw na odpowiednią czcionkę pasującą zarówno do slajdów tekstowych, jak i schematów, wykresów czy diagramów. Jeśli przeprowadziłeś odkrywcze badania i chcesz pochwalić się nimi, wybierz graficzne zbiorcze zależności. Wyniki badań możesz zaprezentować również w formie podania danych i otrzymanych rezultatów eksperymentalnych.

O czym warto pamiętać, przygotowując prezentację na obronę?

Większość wskazówek dotyczących przygotowania prezentacji na obronę już znasz. Musisz pamiętać również o tym, aby na każdej z plansz znalazła się wyłącznie jedna tematyka. Ten sposób prezentowania pracy znacząco ułatwia odbiór informacji. Ponadto zwróć uwagę na to, aby ograniczyć tekst do niezbędnego minimum. Niech będą to krótkie zdania, schematy tekstowe i wypunktowania.

Oprócz jednolitej czcionki pamiętaj również o trzech przewodnich kolorach, co zapewni Twoim slajdom przejrzystość i profesjonalny efekt. Czytanie plansz następuje z lewa na prawo oraz z góry w dół. Z tego względu najwięcej elementów, które chcesz, aby odbiorcy zauważyli, umieść po stronie lewej i na górze każdego slajdu. Z kolei elementy o istotnym znaczeniu zaplanuj po prawej stronie, na dole plansz.

Obrona pracy magisterskiej – jak wygląda prezentacja na wysoką ocenę?

Przeczytałeś już wiele cennych informacji na temat, jak powinna wyglądać dobra prezentacja. Obrona pracy magisterskiej nadal spędza Ci sen z powiek? Niepotrzebnie! Ten dzień to czysta formalność, niemniej jednak istotne jest rzetelne przygotowanie. Prezentację potraktuj, jako przyjemne zadanie. Wykorzystaj nasze porady, a na pewno zainteresujesz swoim występem odbiorców.

Czy wiesz, że najlepszymi kolorami dla czcionek są czarny, granatowy i ciemnoszary, a dla tła biały, żółty i pomarańczowy? Jeśli tak, to pierwszy krok tworzenia dobrej prezentacji na obronę masz już za sobą. Pamiętaj również o tym czego unikać. Niewskazane jest ciemne tło i jasne czcionki oraz wielkie litery, które stosuje się wyłącznie do nagłówków, gdyż spowalniają one czytelność. W prezentacji mniej ważna (choć istotna) jest treść. Z tego względu dokładnie przeanalizuj liczbę ilustracji, aby zaciekawić komisję.

Unikaj tablic z wieloma danymi liczbowymi. Jeśli Twoja praca wymaga ich przedstawienia, zrób to za pomocą wykresów. Proporcje najlepiej zaprezentować w formie wykresów kolumnowych i kołowych.

Jak zacząć prezentację na obronie?

To prawda, że najważniejszy jest początek, czyli zdanie, którym rozpoczniesz swoje wystąpienie. Członkowie komisji doskonale wiedzą, jak się nazywasz. Z tego względu możesz pominąć przedstawienie się w pierwszym zdaniu, a mile zaskoczyć i zainteresować odbiorców pytaniem-drogowskazem, zaskakującym stwierdzeniem lub zadziwiającym faktem.

Na początku prezentacji możesz postawić problem, a następnie go wyjaśniać. Zaproś wszystkich zgromadzonych w podróż po ścieżkach, które przemierzałeś w celu poszukiwania rozwiązań. Niech to będzie fascynująca przygoda, która sprawi, że komisja odbierze Cię za wyjątkowo ambitną osobę, której należy się nagroda.

Jeśli masz problem z wykonaniem prezentacji do obrony pracy magisterskiej, zachęcamy do kontaktu. Być może inspiracją będzie dla Ciebie wzór z danego kierunku studiów i kilkanaście slajdów pełnych konkretów. Jeśli jednak i ten rodzaj pomocy Cię nie satysfakcjonuje, możesz zamówić u nas prezentację dostosowaną do opowiadania przez liczbę minut, która wymagana jest na Twojej uczelni.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.