Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Praca dyplomowa — jak prawidłowo ją wydrukować?

Praca dyplomowa-jak prawidlowo ja wydrukowac.jpeg

Każda uczelnia ma inne wymogi dotyczące formatowania i wyglądu pracy dyplomowej. Z tego względu zanim zaniesiesz ją do drukarni, sprawdź na stronie swojej szkoły lub dowiedz się w dziekanacie, jakie są wytyczne w tej kwestii. Istnieje jednak wiele wspólnych cech, które są niezbędne do prawidłowego przygotowania dzieła. Dowiedz się, co zrobić, aby wydruk pracy dyplomowej nie sprawił w drukarni problemów, a całość prezentowała się estetycznie.

Wydruk pracy dyplomowej – jakie marginesy?

Istotnym etapem przygotowania pracy dyplomowej jest wydrukowanie jej według wytycznych, które narzuca uczelnia. W tej kwestii dokumenty mogą różnić się między sobą. Z tego względu trudno jest określić uniwersalny sposób formatowania tekstu. Każda uczelnia ma własne wymogi dotyczące szerokości marginesów. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego wytyczne są takie – margines lewy: 3,5 cm, pozostałe: 2,5 cm. Uniwersytet Warszawski stawia inne wymogi – margines lewy: 3,5 cm, prawy: 1,5 cm, górny i dolny: 2,5 cm. Z kolei na Uniwersytecie Łódzkim spotkasz się z takimi wymogami – margines lewy: 3 – 3,5 cm, prawy: 2 – 2,5 cm, górny i dolny: 2,5 cm. Oddając pracę dyplomową na Uniwersytecie Wrocławskim, lewy margines musisz ustawić na 3,5 cm, a pozostałe na 2,5 cm.

Właściwy format pracy licencjackiej

Do drukarni nie można przynosić plików w formacie standardowym. Jest to ryzykowne rozwiązanie, gdyż w zależności od posiadanej wersji programu formatowanie może się różnić.Najlepszą wersją jest PDF, gdyż wtedy drukowanie pracy dyplomowej przebiega bez problemu, a ponadto plik jednakowo odtwarza się na większości urządzeniach. Pamiętaj jednak, że ten format nie ma możliwości edytowania. Przed udaniem się do drukarni, sprawdź więc, czy wszystko się zgadza. Jeśli nie ma konieczności wprowadzania poprawek, druk pracy dyplomowej będzie profesjonalny i zgadzał się z wytycznymi na Twojej uczelni.

Oprawa pracy dyplomowej

Druk pracy dyplomowej to jedno, drugie to jej oprawa. Zwykle dostępne są w 4 kolorach: czarnym, niebieskim, zielonym i bordowym. Drukarnie mają w swojej ofercie oprawy: twarde, miękkie, wklejane w okładki Klienta (Uczelni), spirale plastikowe i metalowe (różne kolory i grubości opraw) oraz oprawy klejone w szerokiej gamie kolorów, typu bindowanie (plastikowa spirala i przezroczysta okładka).

Usługę oprawy prac dyplomowych oferuje większość drukarni. Masz do wyboru twardą lub miękką okładkę, ale także bindowanie. Twarda oprawa pracy dyplomowej to profesjonalne rozwiązanie chętnie wybierane przez studentów i wersja przeznaczona do obrony pracy. Na twardej okładce wydrukowany jest napis – praca licencjacka, praca magisterska, praca doktorska lub praca dyplomowa. Tę opcję wybiera się również w przypadku dokumentów, takich jak umowy czy akty prawne. Twarda oprawa dobrze zabezpiecza dokumenty i prezentuje się estetycznie. Z kolei wydruk pracy dyplomowej w miękkiej oprawie sprawdzi się w przypadku oddawania pracy do dziekanatu.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.