Tematy prac magisterskich z medycyny są bardzo zróżnicowane. Mogą dotyczyć bowiem wielu kierunków. Wybierając temat, koniecznie zwróć uwagę wyłącznie na takie zagadnienia, które wiążą się z Twoją przyszłą karierą. Do wyboru jest na przykład pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetyka czy zdrowie publiczne. Biorąc pod uwagę fakt ogromnego zapotrzebowania na różnego typu lekarzy i pielęgniarki, gratulujemy Ci wyboru przyszłościowego zawodu. Teraz nadszedł czas na zapoznanie się z popularnymi tematami prac.
W artykule przedstawimy przykładowe zagadnienie chętnie opracowywane przez studentów piszących zarówno prace magisterskie, jak i licencjackie. Muszą być one stworzone zgodnie z wytycznymi danej uczelni i stanowić merytoryczne rozwiązanie problemu, jak również zawierać część badawczą opracowaną na podstawie wywiadów, ankiet lub obserwacji. . Po zakończeniu studiów medycznych i obronie pracy można podjąć pracę w wielu miejscach, takich jak ośrodki badawcze, poradnie czy szpitale.
Tematy medyczne – z jakich dziedzin można pisać pracę magisterską?
Wszystkie prace dyplomowe z medycyny muszą mieć część dotyczącą anatomii człowieka i funkcjonowania niektórych układów. Każdy student niezależnie od wybranego kierunku musi bowiem dysponować wiedzą z tego zakresu. Studiowanie medycyny pozwala na wybór różnych specjalizacji na przykład medycyny ratunkowej, immunologii, pediatrii, okulistyki, dermatologii, pielęgniarstwa czy dietetyki.
Oto tematy prac magisterskich z medycyny, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów.
- Problemy i potrzeby ludzi z chorobą Alzheimera i Parkinsona.
- Wstrząs septyczny, hipowolemiczny, anafilaktyczny i inne – procedury działania.
- Szczepienia ochronne – jaka jest świadomość społeczeństwa w tym zakresie?
- Opieka paliatywna i medycyna paliatywna.
- Jakiej opieki medycznej wymaga dziecko z porażeniem mózgowym?
- In vitro – czy to metoda leczenia niepłodności?
- Porównanie oraz odległe skutki zastosowania poszczególnych metod leczenia ciąży pozamacicznej.
- Styl życia a promocja zdrowia.
- Rozwój medycyny rodzinnej w Polsce i na świecie.
- Ocena częstości występowania zaburzeń potencji u mężczyzn z otyłością.
Praca magisterska pielęgniarstwo – tematy
Umieranie i śmierć to zagadnienia często podejmowane przez studentów medycyny na kierunku pielęgniarstwa. Ciekawa praca to bez wątpienia ta nosząca tytuł „Komunikowanie z pacjentem o niekorzystnym rokowaniu”. We wstępie warto omówić sposoby radzenia sobie z myślami o umieraniu i etapy doświadczania śmierci, ale również psycho-społeczne aspekty procesu umierania. Praca powinna mieć również część dotyczącą instytucjonalizacji umierania i roli pielęgniarki w opiece nad umierającym. Rozdział o komunikowaniu pielęgniarki z chorym w stanie terminalnym powinien być mocno rozbudowany.
Czeka Cię praca magisterska badawcza z pielęgniarstwa? Podejmij temat „Jakość życia w niepełnosprawności”. Oprócz rozdziałów dotyczących współczesnego rozumienia choroby i jakości życia opracujesz badania własne, a za pomocą wybranych technik i narzędzi dokładnie scharakteryzujesz badane środowisko. Kolejno przedstawisz analizę i wyniki badań.
Praca magisterska z pielęgniarstwa może dotyczyć roli położnej w zabiegu cesarskiego cięcia. Warto uwzględnić w niej zagadnienia dotyczące zmian fizjologicznych u kobiet ciężarnych mających wpływ na postępowanie okołooperacyjne, rodzajów znieczuleń i wskazań do tego typu zabiegu. Pewna część pracy powinna dotyczyć kwalifikacji położnej i jej opieki nad pacjentką po cięciu cesarskim.
Pielęgniarstwo to szeroka dziedzina, która daje możliwość wyboru tematu spośród naprawdę wielu ciekawych zagadnień. Praca magisterska na temat stanu wiedzy i postaw wśród społeczeństwa dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w miejscu zdarzenia to kolejny ciekawa propozycja. Jeśli zdecydujesz się na jej stworzenie, pamiętaj o dobrym zobrazowaniu najczęstszych zagrożeń dla zdrowia ludzi, organizacji działań ratujących życie w Polsce i poziomu obowiązującej wiedzy. Nie zapomnij o uwzględnieniu rozdziału o odpowiedzialności karnej za nieudzielenie pomocy. Dobrze opracuj rozdział o zapobieganiu stanom zagrożenia i zaciekaw recenzentów interesującym działem badawczym.
Magisterka z dietetyki – sprawdź popularne tematy
Ukończenie studiów dietetycznych daje możliwość podjęcia pracy w laboratoriach, zakładach produkcji żywności i placówkach ochrony zdrowia. Dietetyk może pracować również w firmie cateringowej, organizacjach sportowych lub mieć własny gabinet. Zanim jednak rozpoczniesz karierę zawodową, czeka Cię magisterka z dietetyki. Nie wiesz, jaki temat wybrać? W naszym serwisie na pewno znajdziesz wiele ciekawych zagadnień. A oto popularna tematyka dietetyczna. Sprawdź koniecznie i dokonaj wyboru!
- Ocena stanu odżywienia kobiet w wieku rozrodczym korzystających jednocześnie z centrum fitness i usług cateringu dietetycznego.
- Zespół metaboliczny u młodych mężczyzn pracujących zawodowo jako kierowcy samochodów ciężarowych.
- Dieta redukcyjna u dorosłych.
- Ocena świadomości żywieniowej kobiet karmiących.
- Pacjenci z chorobą Hashimoto – ocena stylu życia tej grupy osób.
- Wiek i stopień aktywności fizycznej a preferencje pokarmowe dzieci.
- Ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia niemowląt.
- Nikiel w żywności – występowanie i wpływ na zdrowie człowieka.
- Suplementacja witaminą D – spożycie a stężenia surowicze.
- Świadomość kobiet w ciąży na temat pokarmowych źródeł kwasu foliowego i jego wpływu na rozwój płodu.
- Wpływ leczenia żywieniowego na jakość i satysfakcję z życia pacjentów chorujących przewlekle
- Ocena jadłospisów u dzieci chorych na fenyloketonurię.
- Wpływ stosowania probiotyków na poziom depresji.
- Skuteczność diety IF (ang. intermittent fasting) – fakty i mity.
- Wiedza na temat środowiskowego wpływu stosowanej diety wśród osób na diecie tradycyjnej i wegetariańskiej.