Praca magisterska jest pracą dyplomową pisaną przez studentów drugiego stopnia. Jest to kolejna po licencjacie tego typu praca, pisana na drodze kariery naukowej. Magisterka powinna być bardziej rozwiniętą wersją licencjatu - w końcu student zyskał już dużo więcej wiedzy i doświadczenia. Praca magisterska ma jednak w dużym stopniu charakter odtwórczy, student w dużej części korzysta z dorobku naukowego innych osób. Przeprowadzając własne badania, również będzie opierał się na zagadnieniach już opracowywanych w przeszłości. To właśnie specyfikacja pracy magisterskiej sprawia, że odpowiedni zbiór literatury jest tak ważnym elementem.
Literatura w pracy magisterskiej - jakie źródła będą najbardziej odpowiednie?
Pomocny promotor przy szukaniu literatury będzie prawdziwym skarbem. Zna on dobrze temat, którym będziesz się zajmować, więc będzie w stanie podać bardzo pomocne tytuły. To duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu nie musisz przeprowadzać tak szerokich poszukiwań, jak w przypadku gdy opiekun nie jest chętny do współpracy. Mimo wszystko każdy student piszący pracę magisterską powinien udać się do biblioteki wydziałowej i na podstawie katalogów bibliotecznych stworzyć listę przydatnych tytułów. Zbyt obszerna bibliografia nie zawsze jest dobra, dlatego na tym etapie należy przeprowadzić selekcję źródeł i wybrać te, które będą najbardziej trafne.
Literatura praca magisterska - inne źródła
Biblioteka wydziałowa czy uczelniana może nie mieć wystarczających materiałów, które będą potrzebne do napisania pracy magisterskiej. W takiej sytuacji warto zacząć szukać innych ciekawych źródeł. Gdzie szukać materiałów do magisterki?
- Biblioteczne katalogi online - katalogi te są połączone i często biblioteki są w stanie wymieniać się między sobą materiałami, dlatego, jeśli w Twojej bibliotece nie ma danego tytułu, warto sprawdzić katalogi online
- Google Scholar - czyli wyszukiwarka artykułów naukowych
- Biblioteki cyfrowe, np. Polska Biblioteka Internetowa
- Elektroniczna biblioteka EBIB.
- EBSCO - czyli polska wyszukiwarka artykułów naukowych
- Katalog KaRo
- Monografie naukowe
- Bibliografie online
- Czasopisma naukowe
- Podręczniki akademickie
Korzystając w wyżej wymienionej listy, warto mieć na uwadzę fakt, że jeśli znajdziesz np. dany artykuł naukowy w Google Scholar, możesz sprawdzić, z jakich źródeł korzystał autor i tym sposobem dotrzeć do ciekawych i przydatnych tekstów.
Praca magisterska i przegląd literatury - jak wybrać odpowiednie tytuły?
Pisząc pracę magisterską, należy zacząć od planu pracy. Opracować konspekt, który następnie zostanie sprawdzony przez promotora. Warto zadać sobie pytania: O czym chcę pisać? Jakie stawiam tezy? Jaki jest cel badawczy pracy? Jaką metodykę obrać? Odpowiedzi na te pytania pomogą sprawdzić, czy zmierzasz w odpowiednim kierunku oraz czy wybrana literatura jest odpowiednia, Na tym etapie możesz również skorygować tytuł pracy. Czasami okazuje się, że łatwiej delikatnie zmienić kierunek swoich badań niż tkwić przy temacie, do którego znalezienie literatury jest bardzo trudne. Każdy swój wybór warto skonsultować z promotorem. Niektóre źródła mogą być przez niego odrzucone, więc nie warto zaczynać pisania, opierając się na materiałach, które w późniejszym czasie mogą zostać uznane za nieodpowiednie.
Czy można wykorzystywać źródła zagraniczne?
Przy źródłach zagranicznych należy uważać, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań, by opierać się na źródłach np. anglojęzycznych. Wiele ciekawych pozycji jest niedostępnych w polskim przekładzie, a może dostarczyć wiele ważnych informacji. Dotyczy to szczególnie artykułów naukowych. Dlatego warto poszerzyć swoje poszukiwania o literaturę zagraniczną, jeśli znasz język angielski na poziomie pozwalającym swobodnie czytać i przyswajać informacje.
Gdzie szukać pomocy przy wyborze literatury do pracy magisterskiej?
Poszukiwanie literatury do napisania pracy magisterskiej może przysporzyć nie lada problemu każdemu studentowi. To żmudna praca, którą trzeba wykonać, ponieważ bez odpowiednich źródeł nie da się napisać pracy, czy przeprowadzić badań. Przy pisaniu magisterki musisz opierać się na dorobku naukowym innych, bardziej wykwalifikowanych osób. Gdy znalezienie dobrych pozycji do bibliografii Cię przerasta, warto skorzystać z pomocy osób doświadczonych w zakresie pisania prac magisterskich. Takimi osobami są nasi redaktorzy. Pomagamy przy pisaniu prac dyplomowych, ale także przy doborze literatury. Potrafimy dotrzeć do wielu źródeł, zarówno książek, artykułów, jak i najnowszych badań w języku polskim i angielskim. Możemy pomóc również w pisaniu pracy dyplomowej, lub przy poszczególnych jej częściach.