Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Praca dyplomowa — jaka okładka będzie lepsza twarda czy miękka?

Praca dyplomowa-jaka okladka bedzie lepsza twarda czy miekka.jpeg

Prace dyplomowe oceniane są pod względem treści merytorycznej i części praktycznej. Pamiętaj jednak, że równie ważna jest oprawa. Estetyka odgrywa ważną rolę, o czym na pewno przekonasz się w momencie, gdy recenzenci wezmą Twoje dzieło do rąk. Choć wygląd w przypadku pracy dyplomowej nie ma wpływu na ocenę, pełni wiele ważnych funkcji. Przyciąga uwagę i informuje o zawartości, autorze i tytule. Jest ponadto zabezpieczeniem dokumentu przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Oprawa pracy dyplomowej sprawia, że jej czytanie jest wygodniejsze. Rozważając jej rodzaj, przede wszystkim należy jednak zwrócić uwagę na wymogi uczelni. Każda szkoła ma bowiem inne wytyczne względem wyglądu prac dyplomowych. Najczęściej należy przygotować dwa egzemplarze. Jeden z nich to zwykle praca w twardej, a drugi w miękkiej oprawie, który oddaje się do dziekanatu.

Praca dyplomowa – oprawa, którą warto wybrać

Jak już wspomnieliśmy, przed wyborem oprawy zapoznaj się dokładnie z wymogami swojej uczelni. Dotyczą one również edycji i wydruku. Pytanie o rodzaj oprawy możesz zadać promotorowi. Jest on opiekunem Twojej pracy, dlatego powinien udzielić Ci rzetelnej odpowiedzi. Informacji możesz zasięgnąć również w dziekanacie. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów wydruku, koniecznie zapoznaj się z wymogami swojej szkoły.

Miękka oprawa pracy dyplomowej dotyczy zwykle prac oddawanych do dziekanatu. Mowa tu o oprawach klejonych bez elementów metalowych przeznaczonych do prac o objętości do 350 stron, ale także wariancie zaciskowym, który obowiązuje w przypadku prac do 300 stron. W tym wypadku kartki zaciskane są z boku metalowym kanałem. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, oprawianiem pracy dyplomowej powinni zająć się specjaliści. Zrobią to profesjonalnie i szybko!

Oprawa miękka pracy dyplomowej

Mówiąc o miękkiej oprawie, warto wspomnieć o metodzie termobindowania. Do wykonania oprawy wykorzystuje się gotowe okładki z klejem na grzbiecie, a następnie wkłada się do nich kartki. Całość umieszcza się w termobindownicy rozgrzewającej klej. Metoda ta nie wymaga dziurkowania arkuszy. W tym wypadku okładki są najczęściej przezroczyste z przodu i kolorowe z tyłu.

Z kolei oprawa miękka bindowana polega na łączeniu kartek dziurkowanych. Do tego celu wykorzystuje się plastikową sprężynę, plastikową spiralę lub metalową sprężynę, która jest najtrwalszym wariantem. Bindowany dokument można otwierać na całą szerokość, co ułatwia również jego skanowanie. Całość prezentuje się estetycznie, a koszt oprawy jest niewygórowany.

Oprawianie pracy dyplomowej – oprawa twarda

Praca dyplomowa ukończona? Nadszedł czas, aby ją wydrukować i oprawić. Zwykle niezbędna jest twarda oprawa – wersja przedstawiana podczas egzaminu przed komisją. Ten rodzaj oprawy jest trwały, estetyczny, doskonale chroni arkusze przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Mowa tu o wersji zaciskowej lub klejonej oraz kolorach, takich jak czarny, zielony, granatowy czy bordowy. Najlepsze są twarde okładki z grubej tektury lub imitujące skórę. Większość opraw ma na wewnętrznej stronie tylnej okładki specjalną przegrodę. Można umieścić w niej dodatkowe dokumenty bądź materiały informacyjne. Istnieje również możliwość wytłoczenia dowolnych napisów.

Oprawa pracy dyplomowej – o czym jeszcze warto pamiętać?

Praca dyplomowa powinna być estetyczna, przejrzysta i łatwa do czytania. Z tego względu najczęściej wybiera się papier écru, który nie męczy wzroku. Nie zaleca się śnieżnobiałych i połyskujących arkuszy, które po dłuższym czytaniu mogą powodować zmęczenie oczu. Jeśli wydruk ma być dwustronny, należy wybrać papier o odpowiedniej grubości, aby druk nie prześwitywał na drugiej stronie.

Dobre drukarnie znają się na wymogach uczelni. Wybierz więc sprawdzone miejsce, aby mieć pewność, że Twoja praca dyplomowa zostanie odpowiednio wydrukowana i profesjonalnie oprawiona zgodnie z zaleceniami szkoły.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.