Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Przypisy w pracy licencjackiej – jak je robić?

Przypisy w pracy licencjackiej-jak je robic.jpeg

Przypisy w pracy dyplomowej należy dodać, gdy cytujesz fragment innego tekstu, wstawiasz do dokumentu zdjęcie lub grafikę. Są one wymagane również w momencie, gdy w swoich wnioskach odwołujesz się do treści stworzonych przez innego autora. Przypisy dolne muszą być dokładnie związane z danym tematem, a ich użycie uzasadnione. W swojej pracy możesz korzystać nie tylko z przypisów dolnych, ale także harwardzkich, które umieszcza się bezpośrednio w tekście.

Przypisy w pracy licencjackiej są nieodłącznym jej elementem. Odsyłają czytelnika do odpowiednich pozycji bibliograficznych konkretnych autorów oraz interpretacji. Sprawdź, jakie są rodzaje przypisów i dowiedz się, co oznaczają i kiedy warto je stosować.

Przypisy w pracy licencjackiej – rodzaje

Z uwagi na charakter przypisów wyróżnia się ich kilka rodzajów. Pierwszy z nich to przypisy słownikowe będące objaśnieniami sformułowań archaicznych, gwarowych i obcojęzycznych. Zawierają informację o pochodzeniu danego słowa, na przykład ang. czy gwar. oraz jego definicję.

Kolejny rodzaj to przypisy rzeczowe poszerzające wiedzę o postaciach literackich i terminach specjalistycznych. Przypisy te dotyczą konkretnych osób lub miejsc i ułatwiają odbiorcy zrozumienie treści.

Z kolei przypisy informacyjne mają na celu objaśnienie zastosowanych oznaczeń i rozwiązań edytorskich, użytych skrótów oraz informują o określonych dodatkach w publikacji.

Przypisy w pracy licencjackiej – kiedy stosować?

Zastanawiasz się, kiedy należy stosować przypisy w pracy licencjackiej? Wstawiaj je zawsze po cytatach, ale także poglądach innych autorach ubranych we własne słowa. Dzięki przypisom nie popełniasz plagiatu. Z uwagi na to, że nie byłeś naocznym świadkiem wydarzeń historycznych, o których informujesz w swojej pracy, po każdym fakcie z historii zastosuj przypis. Jeśli w swojej pracy opisujesz więcej wydarzeń z tego samego źródła, przypis możesz wstawić na końcu akapitu. Przypisy stosuj zawsze, gdy przedstawiasz w swojej pracy dane statystyczne, wyniki badań itp.

Poza tym pamiętaj o tym, aby tworzyć przypisy od razu podczas pisania pracy, nie na jej zakończenie. Jeśli pozostawisz tę czynność na koniec, zmarnujesz wiele czasu na ponownym poszukiwaniu tytułów źródeł. W kwestii liczby zastosowanych przypisów najlepiej znaleźć złoty środek. Zbyt mało wykorzystanej bibliografii to jeden z głównych powodów obniżenia oceny. Jednak i w drugą stronę nie warto przesadzać. Nie możesz przecież poświęcić więcej czasu na przygotowywaniu przypisów niż pisaniu właściwej pracy.

Jak się robi przypisy w pracy licencjackiej?

Cytowanie jest możliwe w pracach dyplomowych na podstawie artykułu 29, który mówi o tym że wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości (Źródło: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Art. 29, Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83).

Przypisy chronią Cię od popełnienia plagiatu. Wstawiając je, stosuje się zasadę złotego środka – nie za mało i nie za dużo. Pamiętaj o tym, aby były one jednolite w całej pracy. Ważna jest bowiem konsekwencja przyjętego stylu. Wstawiaj przypisy na bieżąco podczas pisania pracy. Możesz nie dopracowywać ich od razu. Niemniej jednak wstaw w każdym przypisie numer strony, nazwisko autora i nazwę publikacji, aby ułatwić sobie ich późniejsze dopracowywanie. Ponadto korzystaj z licznych pozycji bibliograficznych. W rozdziałach teoretycznych zastosuj co najmniej 2 przypisy na każdej stronie.

Jak robić przypisy, aby były dobrze sformatowane? Pamiętaj o jednolitej czcionce i jednolitej interlinii. Każdy przypis zakończ kropką i wyjustuj treść. Podając stronę publikacji, stosuje jednolity skrót „s.” lub „str.”. Istotna zasada dotyczy odwoływania się do tego samego źródła. Używaj konstrukcji Ibidem (tamże) lub op. cit. (dz. cyt.). Wskazując źródła, nie stosuj dodatkowego omówienia. Piszesz bowiem pracę licencjacką, a nie doktorancką.

Ponadto uważaj na źródła internetowe. Korzystaj wyłącznie z tych wiarygodnych, a w przypisach podawaj pełne ich adresy. Istotne jest także zachowanie odpowiedniej proporcji. 80% przypisów powinny stanowić pozycje literatury. Kolejno mogą znaleźć się akty prawne. W Twojej pracy licencjackiej powinno być najmniej przypisów stanowiących źródła internetowe.

Praca licencjacka – jak robić przypisy? Podsumowanie

Tworzenie przypisów w pracy licencjackiej to obowiązek. Nie odkładaj tej czynności na później, ponieważ zmarnujesz więcej czasu, niż tworząc przypisy dolne na bieżąco. Jeśli jednak masz problem z ich przygotowaniem i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z usług naszych doświadczonych redaktorów. Możesz także zlecić nam korektę pracy dyplomowej lub jej napisanie.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.