Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Obrona pracy licencjackiej — kiedy się zaczyna?

Obrona pracy licencjackiej-kiedy sie zaczyna.jpeg

Czeka Cię obrona pracy licencjackiej? Chcesz dowiedzieć się, kiedy odbywają się obrony? Najczęściej mają one miejsce w czerwcu lub lipcu, czyli niedługo po zakończeniu sesji egzaminacyjnej. Dokładny harmonogram znajdziesz na stronie swojej uczelni. Aby podejść do obrony, najpierw musisz napisać, wydrukować i oprawić pracę. Pamiętaj o dwóch egzemplarzach. Pracę w miękkiej oprawie zwykle oddaje się do dziekanatu. Z kolei praca dyplomowa oprawiona w twardą oprawę przeznaczona jest na egzamin. Najlepiej wcześniej poszukaj dobrej drukarni cieszącej się uznaniem wśród absolwentów uczelni.

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do terminu obrony pracy dyplomowej, skontaktuj się z dziekanatem drogą mailową lub telefonicznie, bądź zgłoś swoje wątpliwości osobiście. Warto także dokładnie zapoznać się z zarządzeniami rektora w sprawie procedury nadawania tytułu zawodowego. W załącznikach do zarządzeń znajdują się też wnioski o wszczęcie procedury, wzór pierwszej strony pracy oraz oświadczenia autora. Znajdziesz tam również instrukcję odnośnie przygotowania pliku pdf z pracą.

Kiedy jest obrona pracy licencjackiej – co jeszcze jest ważne?

Termin obrony pracy licencjackiej jest wyznaczany przez uczelnię – najczęściej na podstawie daty złożenia dokumentów oraz przełożenia promotorowi pracy dyplomowej. Regulamin uczelni zakłada również to, że egzamin dyplomowy nie może odbyć się w terminie późniejszym niż trzy miesiące od dnia złożenia pracy dyplomowej. Pierwsze obrony najczęściej rozpoczynają się w czerwcu i mogą potrwać nawet do października. Studenci, którzy kończą studia licencjackie w semestrze zimowym, bronią swoje prace w okresie między lutym a majem.

Co, gdy nie obronisz pracy licencjackiej?

Na każdej uczelni mogą obowiązywać inne procedury przystępowania do obrony pracy licencjackiej. Jeśli recenzent oceni pracę negatywnie, istnieje możliwość wyznaczenia innej osoby do ponownego zaopiniowania. W przypadku oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu w wyznaczonym terminie student ma prawo do drugiego podejścia. Uczelnie mają własne wytyczne dotyczące terminów ponownej obrony.

Powtórny egzamin jednak nie powinien zostać wyznaczony wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po trzech miesiącach od pierwszej próby. Władze uczelni z reguły decydują się skreślić z listy studentów tych, którzy nie zaliczają obrony przy drugim podejściu.

W jakich przypadkach możesz nie obronić swojej pracy?

Pracy dyplomowej możesz nie obronić, jeśli komisja egzaminacyjna wykryje plagiat. Każda praca pisemna sprawdzana jest bowiem przez specjalny system antyplagiatowy. Zadbaj o to, by nie zjadł Cię stres. Nie zaliczysz pracy, jeśli nie odpowiesz na pytania lub jej nie zaprezentujesz. Podczas obrony nie możesz korzystać z żadnych pomocy naukowych i telefonu. Pamiętaj, aby nie dodawać sobie animuszu alkoholem. Jest to bezwzględnie zakazane.

Ponadto postaraj się o wewnętrzny spokój. Odpowiadaj jasno i tak, aby członkowie komisji Cię słyszeli. Wyśpij się, a w dzień obrony niczego już nie powtarzaj. Zadbaj o pozytywne nastawienie, a na pewno odniesiesz sukces. Jeśli potrzebujesz pomocy podczas przygotowań do obrony, zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi redaktorami. Chętnie odpowiedzą oni na Twoje pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.