Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Obrona pracy dyplomowej – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Obrona pracy dyplomowej – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Napisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej być może nie sprawiło Ci problemu. Z pomocą promotora stworzyłeś tekst, który uważasz za wartościowy. Trzeba go jednak jeszcze obronić, co dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem. Dowiedz się, jak wygląda obrona pracy dyplomowej. Czego możesz się spodziewać? Podpowiadamy też, jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej i magisterskiej. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci bowiem uniknąć stresu.

Obrona pracy licencjackiej i magisterskiej – co to?

Obrona pracy dyplomowej jest zakończeniem etapu edukacji. To dla Ciebie test z wiedzy, którą zdobywasz przez kilka lat uczęszczania na uczelnię. Podczas obrony pracy dyplomowej udowadniasz również, że dobrze znasz poruszane w swoim tekście zagadnienia.

Obrona polega na spotkaniu się z komisją. Nim jednak do niego dojdzie, trzeba złożyć pracę u promotora, wyznaczyć recenzenta, a także załatwić wszystkie niezbędne formalności w dziekanacie. Otrzymasz termin obrony, być może również dokładną godzinę, jednak trzeba się oczywiście liczyć z pewnymi opóźnieniami. Obrona trwa mniej więcej 15–20 minut. W tym czasie komisja zadaje Ci pytania, a następnie trwają obrady – na ich czas wychodzisz z sali. Kolejny moment to wyniki – otrzymasz je po krótkiej naradzie komisji.

Komisja składa się z trzech osób: promotora, recenzenta i przewodniczącego. Wszyscy są pracownikami wydziału, do którego należysz. Być może będziesz znać każdą z tych osób z zajęć, na które wcześniej uczęszczałeś.

Pytania, których możesz się spodziewać na obronie pracy magisterskiej i licencjackiej

Wiesz już, na czym polega obrona pracy licencjackiej. Czas dowiedzieć się więcej na temat pytań, których możesz się spodziewać, gdy znajdziesz się już przed komisją. Przede wszystkim będą to pytania dotyczące napisanej przez Ciebie pracy. Komisja będzie chciała dowiedzieć się, jaki był cel Twojej pracy, jakie są jej główne tezy i dlaczego właśnie taką literaturę wybrałeś. Opowiesz o problemach poruszanych w pracy. Być może promotora lub recenzenta któraś spośród kwestii szczególnie zaciekawi i będzie chciał, żebyś więcej o niej opowiedział.

Pytania na obronie mogą również dotyczyć wiedzy, którą zdobywałeś w trakcie studiów. Zdarza się, że przed obroną studenci dostają listę takich pytań. Nie jest to jednak obowiązek członków komisji, żeby Ci ją dostarczyć. Podczas obrony pracy doktorskiej czy magisterskiej warto odwoływać się do wiedzy zdobywanej w trakcie studiów. To może być dobry sposób na rozwinięcie dyskusji. Pokażesz w ten sposób, że masz dużą wiedzę, można z Tobą podyskutować jak z wykształconym człowiekiem. Zwiększysz tym sposobem swoje szanse na lepszą ocenę.

Jak przygotować się do obrony pracy magisterskiej?

Wiesz już, jak wygląda obrona pracy licencjackiej czy magisterskiej. Czas dowiedzieć się więcej na temat przygotowania do spotkania z komisją. Obrona pracy inżynierskiej czy licencjackiej to stresujący moment, ale jeśli przygotujesz się w odpowiedni sposób, możesz choć trochę ograniczyć towarzyszący temu momentowi stres.

Warto uświadomić sobie, że członkowie komisji nie są osobami, które źle Ci życzą czy chcą, żeby nie udało Ci się obronić pracy doktorskiej lub jakiejkolwiek innej. Z pewnością szczególnie na Twoim sukcesie będzie zależało promotorowi, który towarzyszył Ci podczas długiego procesu tworzenia pracy dyplomowej.

Dobrze przygotuj się do tego dnia. Jeśli musisz przedstawić prezentację, przygotuj ją możliwie wcześnie. Niech trwa około 5–10 minut i mówi o najważniejszych zagadnieniach z Twojej pracy. Masz listę pytań dyplomowych? Koniecznie naucz się odpowiedzi. Szkoda byłoby polec na takim pytaniu, jeśli praca została dobrze napisana i na jej temat potrafisz się świetnie wypowiedzieć.

Na krótko przed samą obroną przeczytaj swoją pracę. Musisz pamiętać, co znajduje się w jej poszczególnych rozdziałach, wiedzieć, w jaki sposób uzasadnić, dlaczego wybrałeś właśnie ten temat. Warto też pamiętać o tym, jakie trudności wystąpiły podczas badań. Musisz również znać literaturę, która została wykorzystana do pracy. Przejrzyj więc raz jeszcze pozycje, które znajdują się w bibliografii.

Co, jeśli nie odpowiem na pytania na obronie?

W głowie niemal każdego studenta pojawia się pytanie: co jeśli nie odpowiem na pytania na obronie? Raczej nie ma takiej możliwości, żebyś nie odpowiedział na żadne z zadanych przez komisję pytań. Znasz przecież doskonale swoją pracę, dlatego z pewnością uda Ci się o niej przekonująco opowiedzieć. Noga może Ci się natomiast powinąć przy pytaniach dotyczących wiedzy ogólnej ze studiów. Jeśli nie odpowiesz na jedno z nich w sposób perfekcyjny, nic nie powinno się stać. Wielu studentów twierdzi, że obrona to właściwie formalność i tak trzeba do tego podejść. To tak naprawdę łatwiejszy etap niż egzamin ustny w sesji.

Zastanawiasz się, co jeśli recenzent wystawi negatywną ocenę Twojej pracy? Recenzent ma za zadanie ocenić między innymi zawartość merytoryczną pracy, Twój wkład w jej treść, a także stronę formalną pracy. Jeśli recenzent wystawi negatywną ocenę Twojej pracy, dziekan skorzysta z opinii drugiego recenzenta. Jeśli on wystawi dobrą opinię, decyzja należy do dziekana.

Jeśli nie uda Ci się obronić pracy dyplomowej (co jest naprawdę mało prawdopodobne), musisz złożyć pismo do dziekana. Poprosisz w nim o ponowny termin egzaminu, który odbędzie się najprawdopodobniej w przeciągu kilku tygodni. Tym razem przygotuj się lepiej, przeanalizuj popełnione błędy i pozbądź się stresu. Pamiętaj, że brak zaliczenia obrony pracy dyplomowej to niezwykle rzadka sytuacja.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.