Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Bibliografia w pracy licencjackiej i magisterskiej

Bibliografia w pracy licencjackiej i magisterskiej

Bibliografia jest spisem wszystkich źródeł, które cytujesz w tekście i z których korzystasz podczas pisania. Element ten jest niezbędny w przypadku różnych prac naukowych – licencjackich czy magisterskich. Każdy student musi stworzyć taki wykaz! Bibliografia w pracy licencjackiej i magisterskiej znajduje się na końcu. Czasem konieczne jest też przygotowanie jej jeszcze przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej. Promotor oczekuje wtedy wstępnego planu pracy i wstępnej bibliografii, co może być sposobem na zaliczenie seminarium. Podpowiadamy, jak przygotować bibliografię. Dowiedz się, co musi się w niej znajdować i gdzie szukać źródeł, z których warto skorzystać.

Wstępna bibliografia do pracy magisterskiej lub licencjackiej – po co ją tworzyć?

Wyobraź sobie sytuację, w której promotor prosi Cię o wymyślenie tematu. Tworzysz go bez trudu, nawet zaczynasz pisać pracę. Przy jednym z rozdziałów okazuje się, że nie ma żadnych wartościowych źródeł, z których można by było skorzystać. Brak dostępnej literatury znacznie utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia napisanie pracy. Może się więc zdarzyć, że pierwszy czy nawet dwa pierwsze rozdziały pójdą Ci świetnie, natomiast na kolejnym zatrzymasz się i już nie pójdziesz dalej. Może się również okazać, że na zmianę tematu jest już zbyt późno i promotor się na to nie zgodzi. Stracisz więc mnóstwo czasu, a obrona pracy dyplomowej znacznie się opóźni.

Warto więc rozsądnie podejść do wyboru tematu pracy dyplomowej. Być może okaże się, że musisz zrezygnować z fantastycznego, ciekawego tematu, bo nikt się nim wcześniej nie zajął. Przygotowanie wstępnej bibliografii pomoże Ci uniknąć wspomnianej wyżej wpadki. Będziesz wiedzieć, jakie mniej więcej źródła są dostępne, a podczas pisania pracy być może dotrzesz do kolejnych, równie wartościowych. Dobrze jest wybrać taki temat, do którego istnieje bogata bibliografia. Dzięki niej znacznie szybciej napiszesz teoretyczne rozdziały. Pokażesz zagadnienie z wielu stron i przedstawisz różne punkty widzenia, co zawsze jest wartościowe w pracy dyplomowej.

Wstępna bibliografia w pracy licencjackiej i magisterskiej – co warto o niej wiedzieć?

Wstępna bibliografia w pracy dyplomowej nie jest oczywiście tak dokładna jak ta, którą umieszcza się na końcu pracy już po zakończeniu pisania jej. Nie znaczy to jednak, że można ją stworzyć jakkolwiek. Warto przyłożyć się już do tego etapu pisania pracy dyplomowej, a dzięki temu kolejne okażą się łatwiejsze.

Jakie źródła można wykorzystać w bibliografii do pracy magisterskiej i licencjackiej? Po pierwsze wydawnictwa zwarte – są to książki, z których skorzystasz podczas pisania pracy. Wydawnictwa ciągłe również możesz wykorzystać – są to artykuły z czasopism naukowych. Często konieczne jest umieszczenie w bibliografii pracy dyplomowej aktów prawnych. Mogą to być między innymi uchwały, wyroki czy rozporządzenia. Źródła internetowe w pracy licencjackiej lub magisterskiej też mogą się znaleźć – oczywiście powinny pochodzić ze sprawdzonych stron internetowych.

Trzeba się też zastanowić, ile pozycji ma mieć wstępna bibliografia do pracy magisterskiej i licencjackiej. Być może promotor będzie miał swoje wymagania. Dobrze jest jednak podać około 30–40 pozycji, których liczba może się zwiększać już w trakcie pisania pracy.

Skąd wziąć wstępną bibliografię do pracy magisterskiej lub licencjackiej?

Poszukiwanie źródeł do pracy licencjackiej i magisterskiej możesz podzielić sobie na kilka etapów. Przede wszystkim rozpocznij od rozmowy z promotorem. To osoba, która ma odpowiednią wiedzę, żeby polecić Ci nieco wartościowych materiałów. Właśnie od nich możesz zacząć.

Spróbuj znaleźć kilka konkretnych haseł, które mają znaleźć się w Twojej pracy. Jeśli piszesz o kinie polskim, wyszukaj opracowania dotyczące konkretnych reżyserów, o których zamierzasz wspomnieć w pracy. Możesz też kierować się konkretnym czasem, na przykład jeśli zajmujesz się kinem lat 50-tych. Podczas szukania bibliografii kieruj się rozdziałami, których zarys masz już w głowie.

Jeśli nie chcesz chodzić do biblioteki i zależy Ci na wyszukaniu bibliografii do pracy licencjackiej w internecie, szukaj wśród plików PDF. W ten sposób możesz trafić na wartościowe artykuły naukowe. Pomogą Ci one w pisaniu pracy i staną się ważnym elementem bibliografii. To jednak nie wszystko! Zajrzyj na ich ostatnie strony, gdzie znajdziesz bibliografię przygotowaną przez autora. To dla Ciebie świetne źródło inspiracji.

Jeśli jednak planujesz wybrać się do biblioteki, najpierw poszukaj spisu treści konkretnych książek w internecie. Udostępnia je wiele księgarni internetowych. Najczęściej spis treści można pobrać w PDFie. Warto go przejrzeć, żeby przekonać się, czy książka na pewno przyda Ci się podczas pisania pracy.

Źródła w pracy licencjackiej i magisterskiej – na co szczególnie uważać?

Podczas tworzenia wstępnej bibliografii w pracy dyplomowej możesz popełnić kilka błędów. Uważaj szczególnie na źródła internetowe w pracy licencjackiej lub magisterskiej. Istnieją miejsca, z których korzystanie jest źle widziane. Przede wszystkim zrezygnuj z Wikipedii. Pamiętaj, że każdy może dodać tam artykuł. Nie jest to źródło naukowe opracowane przez odpowiednie osoby. Nie może być też tak, że w bibliografii powołujesz się niemal wyłącznie na strony internetowe. Szczególnie uważaj na blogi – ich twórcy mogą przecież nie być specjalistami. Niech źródła pochodzące z internetu będą jedynie fragmentem bibliografii, a nie jej największą częścią. Uważaj też na przestarzałe źródła – chodzi zarówno o książki, jak i artykuły dostępne w internecie.

Jakie są elementy opisu bibliograficznego?

Bibliografia do pracy magisterskiej lub licencjackiej musi być przygotowana w taki sposób, żeby czytelnik, na przykład promotor, mógł swobodnie dotrzeć do wymienionych przez Ciebie źródeł. W opisie bibliograficznym musi się więc znaleźć autor, tytuł, współtwórcy, numer wydania, numer tomu/części, wydawca, miejsce i rok wydania.

Jeśli chodzi o autora, to podaje się najczęściej nazwisko i pierwszą literę imienia. W przypadku pracy zbiorowej można natomiast podać nazwisko redaktora z oznaczeniem red. Tytuł powinien być podany w formie oryginalnej w pełnym brzmieniu. Jeśli tytuł jest w języku obcym, to w kwadratowym nawiasie można podać jego tłumaczenie. Wymienia się również współtwórców, którzy powinni być odpowiednio oznaczeni, na przykład red. lub tłum. Należy zawrzeć informację dotyczącą wydania – jeśli jest pierwsze, nie trzeba tego robić. Kolejna informacja to numer tomu/części. Należy wspomnieć również o wydawcy. Nie można też pominąć miejsca wydania. Jeśli miejsc jest kilka, możesz podać jedno z nich. Rok wydania zapisz cyframi arabskimi.

Kiedy tworzysz opis bibliograficzny dla internetowego źródła w pracy licencjackiej lub magisterskiej, konieczne zawrzyj w nim autora, tytuł oraz link. Po linku powinna znaleźć się informacja dotycząca daty, w której ostatnio tekst był dostępny we wspomnianym przez Ciebie miejscu. Powinno to wyglądać tak: (dostęp: 24.07.2022).

Warto też wspomnieć o przypisach. Są one nieodłącznym elementem każdej pracy dyplomowej. Pojawiają się w dolnej części strony. Stosuje się w tekście odsyłacz w formie cyfry, która musi znaleźć się na końcu cytowanej treści. W dolnej części strony pojawia się ta sama cyfra, a obok niej opis bibliograficzny.

Co jeszcze warto wiedzieć o bibliografii w pracy magisterskiej i licencjackiej?

Kiedy tworzysz bibliografię do pracy licencjackiej lub magisterskiej, zapoznaj się z wymaganiami uczelni. Często można znaleźć je w formie PDFa. Znajdziesz tam informacje dotyczące między innymi struktury pracy, ale też tego, w jaki sposób powinna wyglądać bibliografia. Dowiesz się również, ile pozycji musi znaleźć się w bibliografii do pracy magisterskiej, a ile do licencjackiej. W takich dokumentach od uczelni możesz zobaczyć też wzór bibliografii w pracy magisterskiej lub licencjackiej. Dzięki temu będzie Ci ją łatwiej stworzyć w poprawny sposób.

Bibliografia w pracy dyplomowej – podsumowanie

Bibliografia w pracy dyplomowej to konieczność! Wstępna przydaje się, żeby sprawdzić, czy właściwie są dostępne wartościowe źródła na temat, na który chcesz pisać. Ta, którą umieścisz na końcu książki, pełni wiele funkcji. Pokazuje też, czy praca została wykonana schludnie, dokładnie, jak bardzo się do niej przyłożyło. Promotorowi pozwala sprawdzić, z jakich źródeł korzystasz. Dla ewentualnego przyszłego czytelnika jest miejscem, w którym może zapoznać się z tytułami wielu książek i artykułów poruszających interesujący go temat.

Wstępna bibliografia w pracy dyplomowej nie może być przygotowana niechlujnie, ponieważ niepotrzebnie utrudni Ci później pisanie pracy. Rozpoczęcie od stworzenia dobrego planu pracy oraz wstępne stworzenie bibliografii sprawią, że kolejne etapy pracy przebiegną znacznie sprawniej.

Poszukiwanie dobrych materiałów rozpocznij od rozmowy z promotorem. To osoba, która z pewnością wskaże Ci wartościowe książki. Nie musisz od razu udawać się do biblioteki, żeby szukać źródeł do pracy licencjackiej. Warto najpierw sprawdzić spisy treści książek dostępne w internecie. Dzięki temu od razu przekonasz się, czy warto wypożyczać konkretny egzemplarz. Pamiętaj, że internet również pełen jest wartościowych źródeł – znajdziesz w nim cenne artykuły naukowe, akty prawne czy wyniki badań. To wszystko pozwoli Ci wzbogacić wstępną bibliografię, a później pracę.

Przed rozpoczęciem pisania pracy oraz tworzenia bibliografii zapoznaj się z zasadami, które panują na Twojej uczelni. Każda może bowiem oczekiwać czego innego, na przykład pod względem liczby pozycji, które mają znaleźć się w bibliografii. Lepiej od razu poznać też wymagany układ pracy, żeby później nie spędzić wiele czasu na poprawianiu go. Choć na początku może Ci się wydawać, że stworzenie bibliografii do pracy dyplomowej jest niezwykle trudne, to dzięki zawartym w artykule wskazówkom pójdzie Ci to łatwiej. Pamiętaj też, że w sieci możesz znaleźć wzór bibliografii w pracy magisterskiej i licencjackiej, co ułatwi Ci przygotowanie własnego.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.