Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Architektura – najpopularniejsze tematy prac

architektura.jpeg

Absolwenci studiów architektonicznych mogą pracować jako architekci, projektanci wnętrz, architekci krajobrazu, planiści, urbaniści lub inspektorzy nadzoru budowlanego. W Polsce można podjąć studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie. Program kształcenia trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) bądź 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).

Czeka Cię praca dyplomowa? Nie wiesz, jaką tematykę wybrać? W artykule przedstawimy popularne tematy prac magisterskich z architektury. Studiujesz na wyjątkowo ciekawym kierunku. Zapewne jesteś kreatywną osobą o wysoko rozwiniętym poczuciu estetyki, a Twoje artystyczne zacięcie to bez wątpienia ogromny atut. Sprawdź, który temat chcesz opracować. Proponowana tematyka to także źródło interesujących inspiracji.

Tematy prac magisterskich architektura

Większość prac magisterskich z architektury to projekty konkretnych budynków bądź ich wnętrz. Wybierz zagadnienie, które Ci się podoba, a pisanie prac będzie dla Ciebie czystą przyjemnością. Sprawdź nasze propozycje!

 1. Galeria sztuki w metropolii XXI wieku.
 2. Projekt budynku wielorodzinnego a ekologiczne technologie.
 3. Centrum wystawiennicze.
 4. Projekt renowacji wybranego budynku zabytkowego.
 5. Sala widowiskowo-sportowa w wybrany mieście.
 6. Osiedlowy klub sportowy.
 7. Miejsce do kontemplacji – „Sacrum”.
 8. Średniej wielkości zespół/obiekt dedykowany kulturze, z uniwersalną salą widowiskowo-koncertową
 9. Adaptacja wybranego zabytkowego budynku na funkcję oświatowo-kulturalną.
 10. Projekt miejsca pamięci z pawilonem informacyjnym
 11. Hala magazynowa o wybranych rozmiarach – autorski projekt.
 12. Projekt parku dydaktyczno-rekreacyjnego.
 13. Rewitalizacja dworca miejskiego.
 14. Budynek usługowy w centrum miasta.
 15. Dom opieki dla osób starszych.
 16. Muzeum mody.
 17. Dom misyjny.
 18. Galeria handlowa z kinem i częścią rekreacyjną.

Studia architektoniczne II stopnia to dla studentów ogromna szansa na wysokie zarobki w przyszłości i pracę w wymarzonym zawodzie. Ponadto zawód architekta uważa się za prestiżowy i daje on mnóstwo satysfakcji. Po ukończeniu studiów architekt może pracować we własnym biurze projektowym lub jako podwykonawca. Może również tworzyć wizualizacje bądź podjąć pracę w instytucjach publicznych. Doskonałym wyborem jest także praca w nadzorze budowlanym. Podczas studiów architektonicznych zdobywa się wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii budowlanych, teorii architektury i urbanistyki, ale także w dziedzinie wybranych nauk humanistycznych.

Tematy prac inżynierskich architektura

Pisanie pracy inżynierskiej z architektury to duże wyzwanie. Zwykle jest ona zaawansowanym projektem budynku lub budowy. Do jej stworzenia potrzebna jest ogromna wiedza, ale także precyzja podczas wykonywania obliczeń i umiejętność tworzenia rysunków. Wybierając temat pracy, weź pod uwagę własne zainteresowania i pasje, a wówczas będziesz mieć jeszcze większą satysfakcję z jej tworzenia. Poniżej znajdziesz ciekawe projekty, spośród których możesz wybrać temat dla siebie.

 1. Dom Spokojnej Starości.
 2. Prywatna szkoła średnia o profilu X.
 3. Dom osoby niepełnosprawnej
 4. Projekt hali sportowej.
 5. Przychodnia weterynaryjna.
 6. Hotel z basenem wykonany w technologii Silka/Ytong.
 7. Przedszkole integracyjne
 8. Osiedlowy Dom Malucha.
 9. Budynek wielorodzinny w zabudowie śródmiejskiej
 10. Przystań sportów wodnych z motelem.
 11. Pawilon sprzedaży czasowej zlokalizowany w przestrzeni miejskiej, przestrzeniach centrów handlowych, lotnisk lub dworców.
 12. Rewaloryzacja starego rynku w mieście X.
 13. Adaptacja dawnego klasztoru.
 14. Schronisko dla zwierząt z ośrodkiem animaloterapii.

Studia na kierunkach inżynierskich to bardzo dobry wybór. Pozwalają zdobyć bowiem nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także specjalistyczne umiejętności i zdolności. Obecnie jest ogromny popyt na zawody techniczne. Z tego względu wszystkim studentom, którzy wybrali architekturę, życzymy samych sukcesów zawodowych. Osoby, które mają problem z wyborem tematu pracy inżynierskiej, zachęcamy do kontaktu z naszymi redaktorami.

Tematy prac dyplomowych architektura

Niezależnie od wybranego tematu każda praca dyplomowa na kierunku architektura jest projektem wymagającym dobrego zaplanowania każdego szczegółu. Istotne są rysunki i dokładne obliczenia, ale również ciekawe podejście i praktyczne rozwiązania. Tematami chętnie podejmowanymi przez studentów są projekty budynków.

Przykładowo praca może stanowić projekt budynku biurowego i dotyczyć zarówno zagospodarowania terenu (dojścia, dojazdy, projekt zieleni, małą architekturę), jak i strefy wejściowej. Mowa tu o projekcie, który powinien uwzględniać również strefę wejściową dla osób niepełnosprawnych, punkt informacyjny, hol wejściowy i pomieszczenia zapleczowe. W projekcie tym powinien znaleźć się również kompletny plan powierzchni biurowej i rekreacyjnej dla pracowników. Ponadto można uwzględnić też małą gastronomię.

Inne tematy prac dyplomowych z architektury to:

 • budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami,
 • stadion lekkoatletyczny,
 • obiekt sportu i rekreacji,
 • SPA (zespół basenów, sauny, siłownie),
 • komenda policji,
 • prywatna szkoła,
 • niepubliczne przedszkole,
 • punkt gastronomiczny.

Praca dyplomowa z architektury – na co zwrócić uwagę?

Choć prace dyplomowe z architektury to dzieła o charakterze technicznym, muszą być napisane poprawnie pod względem językowym. Koniecznie należy zwracać uwagę na język, gramatykę, stylistykę, interpunkcję i ortografię. Wybierając temat pracy, należy kierować się własnymi zainteresowaniami. Proponowane w tym artykule zagadnienia są przykładowe. Można je modyfikować, tworząc pracę o pokrewnej tematyce. Jeśli podczas przygotowywania tematu lub tworzenia projektu napotkasz jakikolwiek problem, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci na każdym etapie Twojej pracy dyplomowej.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.