Spis treści to niezbędny element, jakie powinna posiadać praca licencjacka lub magisterska. Dzięki niemu możliwe jest uporządkowanie chronologiczne tekstu, a także przedstawienie budowy pracy dyplomowej. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś wykonać, zanim przystąpisz do pisania.
Czym jest spis treści?
Praca licencjacka i magisterska powinna posiadać spis treści. Jest to obowiązkowy element, który powinien przedstawiać w punktach merytoryczną treść Twojej pracy. Jest to zarys pracy dyplomowej pokazujący jej charakter, a także to na co zwróciłeś szczególną uwagę w trakcie jej pisania. Celem spisu treści jest określenie następujących po sobie treści, a także poinformowanie czytelnika, na jakich stronach się znajdują. Kluczowym elementem jest to, aby spis treści zawierał odniesienie do literatury przedmiotu problemu badawczego.
Jaka jest różnica między spisem treści a planem pracy dyplomowej?
Spis treści nie jestem samym co plan pracy dyplomowej, który powinien być przygotowany na samym początku pisania pracy dyplomowej i zaakceptowany przez swojego promotora. Spis treści możesz przygotować dopiero wtedy, gdy wszystkie elementy Twojej pracy licencjackiej lub magisterskiej są zaakceptowane.
W planie pracy można dokonać ewentualnych zmian, natomiast w spisach treści może okazać się to niemożliwe. Kolejną różnicą jest zawarcie większej ilości elementów i numerów stron w spisach treści.
Czym kierować się podczas pisania spisu treści?
Podczas pisania spisu treści pamiętaj o tym, aby był on czytelny i przejrzysty. Ważne jest, aby tekst był zrozumiały dla odbiorców i pozwalał na bezproblemowe znalezienie danego tematu według nadanych numerów stron. Niezwykle ważne jest zachowanie chronologicznego wprowadzania treści, a także ich kompletność, gdyż w spisie treści nie można pominąć tego, co zostało wspomniane we wstępie lub w tytule Twojej pracy licencjackiej, lub magisterskiej.
Tak jak w całej pracy dyplomowej niezwykle istotna jest poprawność językowa, tak samo odgrywa ona istotną rolę w spisie treści. W związku z tym staraj się używać profesjonalny zwrotów. Podczas pisania spisu treści ważna jest kolejność numeracji, ponieważ numery powinny być przydzielone jedynie rozdziałom i podrozdziałom. Nie przydziela się ich dla wstępu, wprowadzenia, a także zakończenia.
Jeżeli zastanawiasz się jak napisać spis treści do Twojej pracy licencjackiej lub magisterskiej, to zastosuj się do poniższych wskazówek.
Pamiętaj o zamieszczeniu w niej wstępu, rozdziałów teoretycznych, rozdziałów metodologicznych, rozdziału badawczego, zakończenia, a także bibliografii. W spisie treści powinny znajdować się również spisy tabel, rysunków, wykresu, zdjęć i załączników, ale, pod warunkiem że zostały one wykorzystane w Twojej pracy dyplomowej.
Od czego zacząć pisanie spisu treści w swojej pracy dyplomowej?
Zanim zaczniesz pisać spis treści do pracy dyplomowej, przypomnij sobie jakie części się w niej znajdują. Pamiętaj, aby spis treści umieścić zawsze po stronie tytułowej. Wskazane jest przeanalizowanie spisu treści z promotorem I uzyskanie jego akceptacji.
Konstrukcja spisu treści
W spisie treści musisz wymienić numery stron, na których rozpoczynają się następujące po sobie częścipracy dyplomowej. Niezwykle istotny jest również kształt, a także wielkość liter, gdyż powinny być one takie same jak w tekście podstawowym. W spisie treści umieszcza się rozdziały posiadające osobne tytuły- pisz je wytłuszczonym drukiem.
Pod każdym rozdziałem umieść pod rozdział. Pamiętaj, aby każdy rozdział zawierał więcej niż jeden podrozdział. W spisie treści pracy licencjackiej lub magisterskiej musisz umieścić wszystkie najistotniejsze zagadnienia, które mają znaczący wpływ na jej konstrukcję, a także uwzględnić wszystkie podtytuły, które są opisane w tekście głównym pracy dyplomowej.
Jak zrobić spis treści w Wordzie - praca licencjacka ?
Wiele osób ma problem ze stworzeniem spisu treści w pracach licencjackich i magisterskich, jednak są sposoby, pozwalające na jego szybkie i proste utworzenie. W związku z tym warto, abyś poznał zasady jak zrobić spis treści w Wordzie, który jest istotną częścią prac licencjackich i magisterskich.
- Jeżeli Twoja uczelnia nie wskazuje konkretnych wytycznych, zastosuj standardowe formatowanie. Do tytułów wybierz czcionkę, pogrubioną i wyśrodkowaną Times New Roman, Czcionka 16. Natomiast do podtytułów zastosuj Times New Roman, Czcionka 14 pogrubioną i wyrównaną do lewej strony.
- Spis treści powinien być tworzony przy pomocy stylów zawartych w dokumencie. Do tego celu najlepiej wykorzystać nagłówek 1, który będzie doskonały do stworzenia tytułów rozdziałów, a także nagłówek 2, który posłuży Ci do tytułów podrozdziałów. Pamiętaj, aby każdy rozdział był zaznaczony tym samym stylem nagłówka- możesz go wybrać z listwy Stylu.
W programie Word możesz stosować automatyczny spis treści. Wystarczy, że wejdziesz w odwołania/ spis treści/ wybierzesz pierwszy wariant zawierający trzy nagłówki, a następnie wybierzesz spis automatyczny 1. Tyle wystarczy, aby stworzyć estetyczny i czytelny spis treści w Twojej pracy dyplomowej.
Jakie błędy można popełnić podczas tworzenia spisu treści w Wordzie?
Podstawowym błędem podczas pisania spisu treści do pracy dyplomowej w Word jest brak tytułów i podtytułów do rozdziałów. W związku z tym ważne jest, abyś zweryfikował swoją pracę dyplomową i sprawdził, czy wszystkie tytuły i podtytuły mają odpowiednie nagłówki.
Jeżeli Twój spis treści zajmuje kilka stron, to możesz poprawić jego formatowanie. W tym celu zmniejsz interlinie, czcionkę, jednak miej na uwadze, to że jeśli Twoja praca dyplomowa zajmuje kilkadziesiąt lub kilkaset stron i posiada wiele tytułów i podtytułów, to w takiej sytuacji spis treści może zajmować kilka stron i nie jest to uznawane jako błąd.
Zdarza się, że podczas pisania spisu treści w Wordzie mogą się w nim pojawić fragmenty tekstu. Dzieje się to na skutek zaznaczenia jako nagłówków więcej tekstu niż tylko tytuły. Wystarczy, że zaznaczysz dany fragment jako zwykły tekst, a nie nagłówek i problem zniknie.
Pamiętaj, aby nie robić ręcznego spisu treści w Wordzie. Jest to nadal powszechnie stosowane, jednak nie jest mile widziane przez promotorów.
Spis treści odgrywa kluczową rolę w pracach licencjackich, magisterskich i inżynierskich. Szczegółowy wykaz rozdziałów i podrozdziałów pozwala na ich odróżnienie od siebie. W pewnym sensie spis treści jest przewodnikiem po Twojej pracy licencjackiej lub magisterskiej, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiedniej numeracji. Takie rozwiązanie pozwala osobie czytającej na bezproblemowe odnalezienie konkretnych informacji.
Przydatne wskazówki podczas pisania spisu treści pracy dyplomowej
Podczas pisania spisu treści unikaj dodawania zbędnych elementów. Jeżeli promotor nie wymaga od Ciebie np. wykazu skrótów lub symboli, to nie rób tego.
Zanim oddasz pracę do druku, pamiętaj o tym, aby zaktualizować spis treści, gdyż może się zdarzyć, że strony nie będą się zgadzać, co znacząco obniży ocenę Twojej pracy dyplomowej. Kluczowym elementem jest zweryfikowanie, czy w spisie treści nie brakuje żadnych tytułów lub podtytułów.