Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Praca magisterska – jak ustawić marginesy?

Praca magisterska-jak ustawic marginesy.jpeg

Przyszedł czas, gdy musisz ustawić marginesy w swojej pracy magisterskiej? Pamiętaj, że jest to czynność naprawdę prosta i konieczna do wykonania. Jeśli źle ustawisz marginesy w swojej pracy lub zapomnisz o tym, zanosząc pracę do wydruku, spotkasz się z odmową jej wydrukowania. Lewy margines jest najszerszy, gdyż to właśnie z tej strony znajduje się oprawa. W przypadku zbyt wąskiego lewego marginesu tekst znajdzie się pod okładką.

Jakie marginesy w pracy magisterskiej – poznaj wymogi na znanych uczelniach

Każda uczelnia ma własne wymogi dotyczące szerokości marginesów. Na Uniwersytecie Jagiellońskim wytyczne są takie – margines lewy: 3,5 cm, pozostałe: 2,5 cm. Uniwersytet Warszawski stawia odrobinę inne wymogi – margines lewy: 3,5 cm, prawy: 1,5 cm, górny i dolny: 2,5 cm. Na Uniwersytecie Łódzkim spotkasz się z takimi wymogami – margines lewy: 3 – 3,5 cm, prawy: 2 – 2,5 cm, górny i dolny: 2,5 cm. Oddając pracę dyplomową na Uniwersytecie Wrocławskim, musisz ustawić w niej margines lewy na 3,5 cm, a pozostałe na 2,5 cm.

Kiedy ustawić marginesy w pracy magisterskiej?

Niezależnie od tego, czy składasz pracę magisterską na UW, czy inną uczelnię, pamiętaj, że marginesy odpowiedniej szerokości należy ustawić od razu. Jeśli tego nie zrobisz, zostaną zachowane automatyczne ustawienia, niekoniecznie zgodne z wymogami stawianymi przez twoją uczelnię. Pamiętając o ustawieniu marginesów, zanim przejdziesz do pisania pracy, pozwoli Ci uniknąć ryzyka przestawienia się tekstu. Wprowadzając od razu odpowiednie ustawienia, akapity nie będą obszerne, a wykresy i rysunki nie zostaną zniekształcone.

Jak ustawić marginesy w pracy magisterskiej?

Od czysto technicznej strony ustawienie marginesów w pracy dyplomowej jest szybkie i nieskomplikowane. Z Menu należy wybrać pole Format, a następnie polecenie Strona. Kolejno wyszukaj Marginesy i ustaw wymagane wartości dla każdego z nich. Kolejno zaakceptuj ustawienia, klikając Enter. Pamiętaj, że rozróżniamy cztery marginesy – górny, dolny, prawy i lewy, który w przypadku prac dyplomowych jest najszerszy.

Zastanawiasz się, jakie powinny być marginesy w pracy magisterskiej pisanej dwustronnie? W tym wypadku najlepiej zastosować marginesy lustrzane będące własnym odbiciem i mające tę samą szerokość.

Jak przygotować pracę magisterską do druku?

Pracę dyplomową najlepiej dostarczyć do drukarni w formie pliku PDF. Format ten jest gwarancją, że Twoja praca będzie wyglądała po wydrukowaniu identycznie jak na ekranie. Stosując inne formaty, istnieje ryzyko niezgodności podziału stron, spisu treści, numeru stron czy przesunięcia wykresów i ilustracji.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja praca jest prawidłowo przygotowana do druku, możesz skorzystać z naszej pomocy. Dostarcz nam pliki źródłowe, a my zajmiemy się resztą. Doskonale wiemy, że formatowanie pracy dyplomowej nie jest przyjemną czynnością. Możesz zlecić ją nam, a my szybko i zgodnie z wytycznymi stawianymi przez Twoją uczelnię sformatujemy treść.

Inne ważne uwagi dotyczące formatowania pracy dyplomowej

Marginesy do pracy magisterskiej to niejedyne ustawienia, które musisz wykonać według wytycznych swojej szkoły. Istotny jest także krój i rozmiar czcionki. Najczęściej używa się dwunastopunktowego fontu Times New Roman i czcionki szeryfowej z uwagi na lepszą czytelność.

Tekst na stronach powinien być równomiernie rozłożony. Sprawdzi się więc wyjustowanie treści w celu nadania jej przejrzystego wyglądu. Nie zapomnij także o akapitach i wartości 1,5 interlinii, aby zwiększyć czytelność tekstu. Niemniej ważne są przypisy dolne będące miejscem na wszelkiego rodzaju odwołania.

Niezbędnym elementem każdej pracy dyplomowej jest spis treści porządkujący całość i stanowiący zarys poruszanej problematyki. Należy wygenerować go automatycznie za pomocą konkretnych stylów tekstu.

Jeśli masz problem z jakimkolwiek elementem swojej pracy dyplomowej, zachęcamy do konsultacji

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.