Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Praca magisterska i licencjacka – jak zrobić stronę tytułową?

Praca magisterska i licencjacka-jak zrobic strone tytulowa.jpeg

Praca magisterska ukończona? Teraz przyszedł odpowiedni moment na stworzenie strony tytułowej. Zanim przystąpisz do tej czynności, zapoznaj się z informacjami, jakie wymogi obowiązują na Twojej uczelni. Możesz znaleźć je także w wytycznych pisania prac dyplomowych obowiązujących w Twojej szkole. O udostępnienie wzoru można zgłosić się również do swojego promotora. Pamiętaj, że wszystkie wskazówki, które znajdziesz w tym artykule, stosuje się zarówno podczas przygotowywania strony tytułowej pracy magisterskiej, jak i licencjackiej.

Praca licencjacka – jakie są najważniejsze elementy strony tytułowej?

Wzorcowa strona tytułowa pracy dyplomowej musi zawierać:

  • nazwę uczelni (czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona; wielkie litery; prawy, górny róg strony tytułowej),
  • nazwę wydziału (czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona; wielkie litery; prawy, górny róg strony tytułowej) umieszczoną zaraz pod nazwą uczelni,
  • logo uczelni,
  • imię i nazwisko autora pracy, numer indeksu/albumu (wyśrodkowane, czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona),
  • tytuł pracy dyplomowej (środkowa część strony tytułowej, czcionka Times New Roman 24 pkt., kursywa, pogrubiona),
  • rodzaj pracy (licencjacka, magisterska, inżynierska, podyplomowa, itp.),
  • kierunek i specjalność autora pracy (czcionka Times New Roman, 14 pkt., pod tytułem, po lewej stronie),
  • imię i nazwisko promotora (czcionka Times New Roman, 14 pkt., pogrubiona; prawy, dolny róg strony tytułowej),
  • nazwę miasta, rok złożenia oraz obrony pracy dyplomowej (wyśrodkowane, czcionka Times New Roman, 14 pkt., kursywa, pogrubiona; dół strony tytułowej).

Choć powyższe wytyczne odnośnie do formatowania pracy dyplomowej sprawdzają się w większości uczelni w Polsce, zaleca się odwiedzić stronę internetową swojej szkoły i sprawdzić, czy wzór ten nie różni się od umieszczonego w tym artykule.

Strona tytułowa pracy magisterskiej – istotne wskazówki

Wiele osób zastanawia się, jak wstawić stronę tytułową do pracy magisterskiej napisanej w Wordzie. Najpierw stwórz ją w osobnym pliku, a następnie skopiuj plik na pierwszą stronę swojej pracy. Zwróć uwagę na to, aby zachować formatowanie źródłowe. Drugi sposób polega na zapisaniu strony tytułowej w osobnym pliku, wydrukowaniu jej, a następnie wstawieniu i oprawieniu razem z pracą magisterską. Pamiętaj o tym, że pierwsza strona pracy licencjackiej nie jest numerowana. Nie uwzględnia się na niej numeracji, jednak kolejna strona musi nosić numer 2.

Jakich błędów trzeba wystrzegać się podczas tworzenia strony tytułowej?

Aby praca licencjacka została zaakceptowana, jej strona tytułowa nie może zawierać zbędnych rysunków, wzorów czy zdjęć. Jedyną dopuszczalną grafiką jest logo uczelni. W nazwach kierunków i specjalności studiów pierwszy wyraz należy napisać wielką literą, a następne małą. Na tytułowej stronie pracy dyplomowej niepotrzebne są dodatkowe opisy dotyczące na przykład numeru albumu. Zbędne są także wszelkie własne komentarze. Nie zapomnij o prawidłowej odmianie nazwiska promotora. Poprawna forma to – praca napisana pod kierunkiem prof. Adama Kulawika.

Jak stosować skróty przed nazwiskami promotorów?

Sprawdź, jak prawidłowo stosuje się skróty przed nazwiskami. Jeśli tworzysz skrót przez odrzucenie końcówki wyrazu, po początkowych literach, postaw kropkę, na przykład profesor = prof. Po skrótach utworzonych przez połączenie pierwszej i ostatniej litery skracanego wyrazu, nie stawia się kropki, na przykład magister = mgr czy dr będący skrótem od doktor.

Kolejna ważna zasada dotyczy skrótów utworzonych przez połączenie pierwszej i ostatniej litery wyrazu, gdy występuje on w innym przypadku niż mianownik. Wówczas piszemy tak – „pod kierunkiem doktora Adama Kulawika = pod kierunkiem dr. Adama Kulawika.

Postawienie kropki po skrócie zależy również od płci danej osoby. Należy napisać – egzamin u doktor Czapli (kobiety) = egzamin u dr Czapli; egzamin u doktora Czapli (mężczyzny) = egzamin u dr. Czapli.

Strona tytułowa pracy magisterskiej – podsumowanie

Stworzenie strony tytułowej pracy dyplomowej nie zajmie Ci dużo czasu. Pamiętaj o odpowiednim sformatowaniu i zwróceniu uwagi, aby zgadzało się ono ze źródłowym. Przede wszystkim sprawdź, jakie wymagania stawia Twoja uczelnia. Nie zapomnij o tym, że również pozostałe elementy Twojej pracy są równie ważne, co pierwsza strona. Przed oddaniem dzieła, dokładnie sprawdź treść i układ pracy.

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz czasu lub jesteś zbyt zmęczony, aby znaleźć ewentualne błędy, skorzystaj z usług naszych doświadczonych korektorów. Możesz także zlecić nam wykonanie strony tytułowej lub napisanie pracy magisterskiej, licencjackiej, doktoranckiej bądź inżynierskiej. Oferujemy usługi na najwyższym poziomie. Zapraszamy do kontaktu w twojej sprawie!

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.