Promotor może przymknąć oko na słabszą część teoretyczną pracy dyplomowej, jeśli rozdział metodologiczny zostanie napisany w sposób ciekawy, a badania przeprowadzone wnikliwie. Nawet jeśli teoria nie zostanie opracowana w odpowiedni sposób i nie zaciekawi recenzentów, Twoja praca licencjacka ma szanse na bardzo dobrą ocenę. Z artykułu dowiesz się, dlaczego część badawcza ma tak istotne znaczenie oraz poznasz kryteria oceniania prac dyplomowych, co pozwoli Ci dobrze przygotować swoje dzieło.
W artykule przedstawimy Ci także błędy, których nie możesz popełnić, jeśli chcesz uzyskać wysoką ocenę ze swojej pracy. Doradzimy Ci, w jaki sposób pisać swoje dzieło i czego kategorycznie nie wolno robić. Ponadto damy Ci rady, dzięki którym Twoja praca dyplomowa będzie bez wątpienia dobra i zasłuży na gratulacje.
Kryteria oceniania prac licencjackich
Głównym kryterium oceniania prac dyplomowych jest umiejętność stworzenia treści odpowiadającej konkretnemu tematowi określonemu w tytule. Oceniany jest również układ pracy i jej struktura. Ocenie podlega także to, w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie problemu. Oceniana jest merytoryka, ale również umiejętność wykorzystania źródeł. Poniżej znajdziesz elementy pracy, które są wnikliwie sprawdzane przez recenzentów i promotora.
Wstęp
Tę część napisz dopiero po zakończeniu pracy. Jest on bowiem podsumowaniem, a jednocześnie wprowadzeniem do tekstu. Z tego względu wstęp musi być napisany dobrze i ciekawie. Powinien zachęcać do przeczytania pracy. Ponadto musi spełniać wszelkie wymogi – nie może być w nim błędów merytorycznych, interpunkcyjnych i językowych. To ta część, w której przedstawiasz argumenty, dlaczego akurat ten temat wybrałeś.
Zakończenie
Ta część choć bardzo ważna często zaniedbywana jest przez studentów, co w konsekwencji znacznie obniża ocenę. Zakończenie to odpowiedź na pytania postawione we wstępie i potwierdzenie lub zaprzeczenie tezy. Zakończenie jest podsumowaniem wniosków z badań i częścią, w której zawrzesz własną ocenę.
Rozdział badawczy
Rozdział ten sprawdzany jest bardzo dokładnie przez recenzentów i decyduje o całej pracy. Istotne są dobrze przeprowadzone, wnikliwe badania. Stąd, nawet jeśli część teoretyczna pójdzie Ci słabiej, nie musisz martwić się o ocenę. Po prostu postaw na dobrą część badawczą, z której wynika, czy umiesz samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski z badań.
Błędy, które wpływają na ocenę pracy dyplomowej
Kto ocenia pracę magisterską? Oceny pracy dyplomowej dokonuje promotor, recenzent lub recenzenci. Są oni wyjątkowo wyczuleni na błędy ortograficzne, których bezwzględnie nie może być w Twojej pracy. Pojedynczy błąd być może nie wpłynie na ocenę. Jednak w przypadku dużej liczby błędów ortograficznych ocena Twojej pracy zostanie znacznie zaniżona.
Kolejnym błędami, które mogą obniżyć ocenę Twojej pracy, są także nieprawidłowo przygotowane przypisy nierówne akapity i rozjeżdżające się strony. Pamiętaj, że formatowanie techniczne ma znaczący wpływ na ocenę. Jeśli potrzebujesz pomocy w przeredagowaniu swojej pracy pod kątem błędów, zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi redaktorami.