Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Obrona pracy magisterskiej – jak się przygotować?

Obrona pracy magisterskiej-jak sie przygotowac.jpeg

Twoja praca magisterska została zaakceptowana przez promotora i złożona w dziekanacie? W drodze po dyplom stoi przed Tobą ostatnie zadanie – obrona magisterki. Bez wątpienia jest to tylko czysta formalność, niemniej jednak opieczętowana stresem. To, jaki będzie jego poziom, zależy wyłącznie od Twojego przygotowania. Pamiętaj, że niejednemu studentowi udało się obronić pracę bez zbędnych nerwów. Sprawdź więc, co jest ważne przed tym dniem i jak się przygotować, aby mieć jak najmniej obaw związanych z obroną swojej pracy.

Komisji egzaminacyjnej nie zależy na tym, żebyś nie zdał. Jednak końcowa ocena na dyplomie w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zaprezentujesz swoje dzieło i siebie. Pamiętaj, że Twoje poglądy mogą być zupełnie inne niż te, który usłyszysz od recenzentów. Musisz więc być pewien swoich odpowiedzi, ale przede wszystkim opanować stres choćby do takiego poziomu, który pozwoli Ci mieć jasny umysł i swobodnie konwersować z członkami komisji.

Obrona pracy magisterskiej – dobrze zaplanuj miesiąc przed sądnym dniem

To, co będziesz robić miesiąc, dwa tygodnie, tydzień i dwa dni przed obroną jest kluczową kwestią. Sprawdź, co jest ważne i na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz stawić czoła wyzwaniu, nie tracąc czasu na zbędne czynności.

Co zrobić miesiąc przed obroną pracy magisterskiej?

Najpóźniej miesiąc przed dniem złożenia pracy dostaniesz listę pytań, które komisja może zadać Ci podczas obrony magisterskiej. Zanim zaczniesz przeglądać literaturę w celu znalezienia jak najdokładniejszej odpowiedzi, postaraj się odpowiedzieć na nie bez przygotowania. Poszukiwania odpowiednich materiałów zacznij dopiero, gdy jakaś tematyka będzie Ci sprawiała trudność. Pamiętaj, że obrona pracy magisterskiej jest końcowym testem sprawdzającym wiedzę i umiejętności uzyskane podczas wielu lat spędzonych na studiach. Nie ma takiej możliwości, abyś nie udzielił prawidłowych odpowiedzi na większość pytań bez przygotowania.

Dwa tygodnie przed obroną pracy magisterskiej

Podczas obrony studentom często zadaje się pytanie, czy napotkali jakieś konkretne problemy i trudności podczas pisania pracy. Miej więc z góry przygotowaną odpowiedź. Dwa tygodnie przed obroną to dobry czas, aby jeszcze raz przeczytać swoją pracę i zwrócić uwagę na najważniejsze elementy, takie jak problemy badawcze, hipotezy czy wnioski.

Co warto zrobić tydzień przed obroną?

Skoro zadbałeś już o merytoryczne przygotowanie, przyszedł czas na zajęcie się własnym wyglądem. Możesz pójść do fryzjera, kosmetyczki itp. Przygotuj stosowne ubranie. Pamiętaj, że nie tylko wiedza jest twoją wizytówką, ale także elegancki wygląd, który w dużej mierze jest też wyrazem szacunku dla zgromadzonych osób. Najlepiej wybrać klasyczny dress code. Wskazane są formalne stylizacje, ale im prostsze, tym lepiej.

Dwa dni przed obroną

To czas odpowiedni, aby znać godzinę i miejsce obrony oraz pomyśleć o kwiatach bądź upominkach dla promotora i recenzentów. Zanim przygotujesz prezenty, upewnij się, że są one akceptowane na Twojej uczelni.

Co zrobić w dniu obrony?

Przede wszystkim bądź wypoczęty. Nie ma potrzeby czytania pracy i pytań po raz kolejny. To czas, aby zmotywować się do działania i ograniczenia stresu.

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Przebiega ona według ustalonego harmonogramu. Komisja wywołuje studenta, który następnie zostaje przedstawiony zgromadzonym osobom. Najpierw prezentuje on swoją pracę, a następnie udziela odpowiedzi na zadane pytania. Po zakończeniu tego etapu obrony pracy magisterskiej student wychodzi z sali. Trwa narada członków komisji. Po ustaleniu wyniku student powraca i zostaje poinformowany o ocenie. Może również złożyć podziękowania i wręczyć prezenty.

Obrona pracy magisterskiej to z reguły tylko formalność. Niesie ze sobą stres i obawy, ale „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Życzymy powodzenia!

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.