Filozofia to dziedzina zajmująca się rozwiązywaniem problemów natury moralnej. Odpowiada na pytania o teorię bytu, rzeczywistość oraz wartości moralne. Studia filozoficzne to z całą pewnością odpowiedni wybór dla osób, ciekawych świata, ceniących samodzielność i niezależność. Studiujesz filozofię, ale nie masz pomysłu na temat pracy zaliczeniowej, a może potrzebujesz pomocy w znalezieniu ciekawego zagadnienia na pracę magisterską? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.
Poznaj interesujące tematy filozoficzne chętnie podejmowane przez studentów. Mowa tu o zagadnieniach prac dyplomowych i zaliczeniowych. Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu pracy, stworzenia jej planu bądź specjalistycznego wsparcia, zachęcamy do kontaktu z zespołem profesjonalnych redaktorów.
Filozofia – tematy prac do wyboru
Na studiach o kierunku filozofia wykładanych jest wiele przedmiotów. Z tego względu do wyboru jest mnóstwo ciekawych tematów na przykład z epistemologii, estetyki, etyki czy logiki. Możesz zdecydować się na opracowanie zagadnienia z filozofia Dalekiego Wschodu lub filozofii Dalekiego Wschodu. Interesujące zagadnienia to także logika i metodologia. Filozofia to rozmaite tematy na przykład z przedmiotu retoryka z erystyką.
Sprawdź nasze propozycje! Być może znajdziesz wśród nich zagadnienie dla siebie lub proponowane tematy filozoficzne staną się inspiracją do stworzenia własnego tematu.
- Czyn moralny w etyce Kanta i w personalistycznej etyce Karola Wojtyły.
- Związki między życiem społecznym a zdrowiem psychicznym jednostki na przykładzie wybranych dzieł Ericha Fromma.
- Podstawy antropologii filozoficznej Romana Ingardena.
- Jak filozofia rozumie społeczne oddziaływanie sztuki?
- Czym jest pewność w poznaniu? Rozwinięcie tematu w nawiązaniu do twórczości Leszka Kołakowskiego?
- Człowiek jako jednostka społeczna.
- Kara śmierci z perspektywy humanistyki.
- Filozofia zła u markiza de Sade.
- Fundamenty buddyjskiego rozumienia cierpienia.
- Wojna jako problem filozoficzny.
Inne tematy prac z filozofii z omówieniem
W czasie studiów na kierunku filozofia zdobywasz cenną wiedzę, ale również umiejętności praktyczne, które bez wątpienia wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Zapewne już teraz umiesz formułować obszerne wypowiedzi ustne i pisemne. Jeśli jednak nie masz pomysłu na temat swojej pracy lub poszukujesz źródła inspiracji, sprawdź proponowane poniżej tematy z omówieniem.
- Ludzkość u progu XXI wieku – spojrzenie na współczesność
Z uwagi na temat pracy może składać się ona z bardzo wielu rozdziałów. We wstępie warto przedstawić charakter współczesnych przemian cywilizacyjnych. Praca może dotyczyć także ruchu New Age, sekciarstwa gnostyckiego, ezoterycznego judaizmu, a nawet okultyzmu. Warto uwzględnić w niej również rozdział o globalizacji, a przede wszystkim o wyzwaniach i zagrożeniach z nią związanych. ciekawe zagadnienie w pracy to również kryzys przyszłości, a dokładnie wyczerpanie nadziei, religia i pieniądz.
- Eutanazja – różne podejście do problemu
Praca powinna rozpocząć się wyjaśnieniem pojęcia eutanazji i przedstawieniem jej rodzajów. Ciekawym rozdziałem może być ten dotyczący historii filozofii medycyny jako obrazu modeli zachowania idealnego. Jeśli tego rodzaju tematy z filozofii mocno Cię interesują, opracuj rozdział, w którym skupisz się na pytaniach i odpowiedziach dotyczących sensu ludzkiego życia oraz śmierci. Możesz poruszyć również inne zagadnienia z filozofii egzystencjalnej. Bez wątpienia konieczne będzie też uwzględnienie rozdziału o eutanazji w aspekcie wartości i zasad religijno-moralnych.
- Kara śmierci z perspektywy humanistyki
Temat ten jest często podejmowany przez studentów filozofii. Jeśli mowa o pracach zaliczeniowych to oczywiście są one zdecydowanie krótsze i nieporuszające tak wielu zagadnień, jak w przypadku prac magisterskich. Niemniej jednak kara śmierci to interesująca tematyka, którą warto opracować. We wstępie należy uwzględnić historię kary śmierci, kwalifikację przestępstw oraz procedurę jej wykonywania. Ciekawy rozdział może dotyczyć kary śmierci z różnych punktów widzenia – teologicznego, filozoficznego i prawnego. Warto podjąć również kwestię współczesnej debaty nad karą śmieci oraz argumenty za i przeciw.
Filozofia – dobre tematy na referat
Każda praca z filozofii musi zawierać uzasadnioną obronę pewnych przekonań. Nie może być wyłącznie opiniami jej autora czy też innych filozofów. Powinna dokładnie uzasadniać prezentowane przekonania. Stosuj się do tej zasady, niezależnie od tego, jaki charakter ma twoja praca. Na kierunku filozofia będziesz mieć do czynienia z wieloma tematami prac zaliczeniowych. Jeśli będzie trzeba opracować dowolny temat, możesz skorzystać z proponowanych w naszym artykule zagadnień.
- Podstawowe problemy filozoficzne.
- Co to jest szczęście? Związki istniejące między przyjemnością a szczęściem.
- Platon i jego sposób postrzegania świata.
- Poglądy filozofów – Sokrates, Nietzsche, Bacon, Epikur.
- Główne założenia neoliberalizmu.
- Sokrates – sylwetka, zarys poglądów oraz stosowanych metod.
- Platon – sylwetka, zarys poglądów oraz stosowanych metod.
- Demokryt z Abdery.
- Marksizm – Marks i Engels.
- Użyteczność filozofii w życiu ludzkim.
Tematy prac magisterskich na kierunku filozofia. Jak pisać pracę?
Wszystkie prace z filozofii powinny rozpoczynać się od przedstawienia tezy lub argumentu do rozważenia. Następnie przechodzi się do jednej lub dwóch z poniższych strategii. Można skrytykować argument lub go bronić, ale także rozjaśnić daną tezę. Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś dobrze przygotowany do pisania swojej pracy, możesz skontaktować się z naszymi redaktorami. Pomogą Ci oni nie tylko podczas tworzenia dzieła, ale również znajdą dla Ciebie odpowiednie tematy prac z filozofii niezależnie od tego, czy jest to licencjat, magistrat, czy praca zaliczeniowa.