Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Promotor do pracy dyplomowej – jak go wybrać?

Promotor do pracy dyplomowej – jak go wybrać?

Promotor pracy dyplomowej jest osobą z wyższym wykształceniem, która pomaga studentowi na każdym etapie pisania pracy. Niestety, nie każdy profesor, doktor czy doktor habilitowany nadaje się na dobrego promotora. Staraliśmy się zebrać wszystkie informacje, którymi student powinien kierować się przy wyborze, by proces pisania był nie tylko łatwiejszy, ale także przyjemny. Przy pisaniu pracy dyplomowej, bez znaczenia czy jest to praca inżynierska, licencjacka, magisterska, a nawet rozprawa doktorska, dobra współpraca z promotorem jest kluczem do sukcesu.

Kim jest promotor i jakie są jego obowiązki?

Promotor jest pracownikiem naukowym uczelni, który nadzoruje i kieruje studenta w procesie pisania pracy dyplomowej. Jakby na to nie patrzeć, jest swego rodzaju przewodnikiem, dlatego warto, aby pomiędzy studentem a promotorem istniała nić porozumienia. Nie ma nic gorszego niż promotor, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a dodatkowo jest nieprzyjemny w kontaktach międzyludzkich. Z takim opiekunem napisanie dobrej pracy dyplomowej nie jest niemożliwe, ale znacznie trudniejsze.

Promotor, tak jak każdy pracownik uczelni, ma swoje obowiązki oraz zobowiązania wobec studentów. Głównym obowiązkiem promotora jest dzielenie się ze studentem swoją wiedzą i doświadczeniem. Jego wskazówki i rady powinny być trafne i pomocne. Promotor przygotowuje seminaria, na które każdy student chcący napisać pracę dyplomową powinien uczęszczać.

Na tych seminariach promotor ma obowiązek:

  • wybrać razem ze studentem temat pracy dyplomowej na podstawie zainteresowań studenta oraz wiedzy, którą sam posiada;
  • pomóc przy wyborze literatury, a także przekazać studentowi, w jaki sposób ma z tej literatury korzystać;
  • przedstawić studentowi, jak powinna wyglądać praca dyplomowa pod względem struktury, bibliografii oraz jakie uczelnia ma wymagania dotyczące typografii;
  • systematycznie sprawdzać postępy pracy studenta, ocenić poszczególne rozdziały i je zatwierdzać;
  • wystawić końcową ocenę pracy dyplomowej.

Jak wygląda proces wyboru promotora?

Na każdej uczelni proces wyboru promotora wygląda inaczej. Czasami to studenci sami szukają opiekuna wśród pracowników naukowych, często przedstawiane są listy promotorów, na które studenci się zapisują, a później doktor lub profesor wybiera z tej listy osoby do współpracy. Choć ostatnie słowo należy do studenta, wybrany opiekun również może odmówić współpracy. Na liście promotorów znajduje się najczęściej nazwisko i tytuł naukowy pracownika oraz zakres tematów, którymi się zajmuje. Przy wyborze warto kierować się swoimi zainteresowaniami i mieć z tyłu głowy zarys pracy dyplomowej. Warto wybierać promotora do tematu, a nie temat pod promotora. To drugie podejście to wręcz proszenie się o niepowodzenie. Pisanie pracy będzie wówczas trudne i żmudne.

Po wyborze promotora oraz jego zatwierdzeniu student zaczyna uczęszczać na seminaria, zbierać niezbędną literaturę i pisać pracę.

Co może być pomocne przy wyborze promotora?

Wybierając promotora, należy pamiętać o tym, że najważniejszą rzeczą jest dobra komunikacja. Dlatego warto kierować się kilkoma wskazówkami.

  • Zastanów się, jakie tematy Cię interesują oraz na jaki temat chcesz pisać.
  • Zapytaj starszych studentów, który z promotorów był dobrym wyborem, a od których najchętniej by uciekali. Warto wypytać, czy promotor pojawia się na seminariach i konsultacjach, czy jest życzliwy i pomocny, czy rzeczywiście interesuje się postępami swoich studentów. Jeżeli koledzy mówią, że dany promotor nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie decyduj się na takiego opiekuna.
  • Dowiedz się, ilu studentów dany promotor przyjmuje pod swoje skrzydła – jeśli jest ich zbyt dużo, prawdopodobnie nie będzie miał wystarczająco czasu dla Ciebie.
  • Zdobądź jak największą ilość informacji na temat dostępnych promotorów – to ważne, by mieli odpowiednie kompetencje i wiedzę z interesującego Cię zakresu.

Czy promotora można zmienić?

Czasami mimo pozornie dobrego wyboru okazuje się, że z wybranym promotorem ciężko się porozumieć. Takie sytuacje się zdarzają. Czasem ludzie po prostu nie przypadają sobie do gustu i wtedy współpraca się nie układa. Niestety często można usłyszeć również o promotorach, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. W takim przypadku student jak najbardziej może zmienić promotora na innego. Najlepiej jednak zabrać się za to na wczesnym etapie pisania pracy – później może być dużo trudniej znaleźć zastępstwo. Jest to skomplikowana procedura i wielokrotnie trzeba będzie odwiedzać dziekanat. Należy napisać wniosek, w którym uzasadni się swoją decyzję o zmianie oraz przedstawi się odpowiednie argumenty. Jeśli promotor nie przychodził na seminaria i konsultacje oraz nie angażował się należycie we współpracę ze studentem, np. nie sprawdzał rozdziałów, lub wręcz utrudniał pisanie pracy – wtedy o zmianę będzie łatwiej. Czasami jednak trudno jest udowodnić winę promotora. W takich sytuacjach oraz w przypadku innych problemów warto się zastanowić, czy nie powierzyć napisania pracy dyplomowej wykwalifikowanym specjalistom, np. takim jak nasi redaktorzy.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.