Twoja sesja wkróce wygaśnie!

Przedłuż sesję

Jak uniknąć plagiatu? Sprawdź, zanim zaczniesz pisać!

Jak uniknąć plagiatu? Sprawdź, zanim zaczniesz pisać!

Możliwość, że zostaniesz posądzony o plagiat spędza Ci sen z powiek? Dokonanie plagiatu ma miejsce wtedy, gdy podczas pisania pracy skopiujesz fragment tekstu na przykład z czyjegoś artykułu naukowego i nie podasz źródła pochodzenia, a więc nie zrobisz przypisu. W taki sposób można najłatwiej wyjaśnić, kiedy jest plagiat w pracy licencjackiej. Warto postarać się, żeby go uniknąć. Podpowiadamy, jak uniknąć plagiatu, co, jeśli praca nie przejdzie antyplagiatu, a także jak wygląda poprawa plagiatu.

Dowiedz się więcej o plagiacie

Istnieje kilka rodzajów plagiatu. Pierwszy z nich to plagiat jawny, który polega na tym, że podpiszesz własnym nazwiskiem fragment czyjegoś tekstu, a nawet całość. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli kupujesz pracę magisterską od kogoś, kto pisał ją na przykład 5 lat temu, więc wydaje Ci się, że nie ma możliwości, żeby ktoś odkrył taką sytuację.

Plagiat ukryty to natomiast sytuacja, w której po zakupie od kogoś pracy, wzorujesz się na niej, wykorzystując spore fragmenty tekstu bez zmieniania go i bez podania przypisu.

Mówi się także o autoplagiacie, który najczęściej zachodzi, gdy własną pracę licencjacką odrobinę przerobisz i powstanie z niej praca magisterska.

Oczywiście są to podstawowe rodzaje plagiatu, jednak nie każdą sytuację tak łatwo dopasować do konkretnego typu. Student może wpaść na pomysł, że dobierze sobie kilka napisanych wcześniej prac, nieco je przekształci i połączy w jedność. Taka sytuacja na pewno zostanie wykryta przez system antyplagiatowy. Sytuacja, w której student prosi kogoś o napisanie pracy za niego, również nie jest w porządku. Tak naprawdę student nie ma kontroli na tym, z jakich źródeł ta osoba będzie korzystać. Może się przecież okazać, że koleżanka czy kuzynka szybko straci zapał do pomocy i również skorzysta z łatwo dostępnych źródeł internetowych, które wykorzystało już przed nią mnóstwo studentów.

Systemy antyplagiatowe – czym są?

Coraz powszechniejszy dostęp do materiałów w internecie sprawił, że uczelnie postanowiły rozwiązać problem kopiowania ze stron. Promotor nie mógłby sobie poradzić z odkryciem plagiatu w każdej pracy, nad którą czuwa. To po prostu niemożliwe, chociażby ze względu na ograniczenia czasu. Pojawiły się więc systemy antyplagiatowe, które doskonale sobie z tym radzą. Jak sprawdzić plagiat pracy licencjackiej lub magisterskiej przy ich pomocy? Dla uczelni jest to bardzo łatwe. Oddajesz pracę w formie doc., a następnie jest ona przesyłana do sprawdzenia. Badane są zarówno źródła internetowe, jak i inne prace dyplomowe z bazy danych. Następnie generuje się raport podobieństwa. Uczelnia doskonale więc wie, jak sprawdzić plagiat w pracach studentów. Systemy antyplagiatowe sprawdzą Twoją pracę z innymi, które zostały złożone na Twojej uczelni, a także tymi, które zostały złożone w każdej innej uczelni w Polsce.

Jak uniknąć plagiatu?

Wróćmy do najważniejszego tematu, czyli jak uniknąć plagiatu. Wiesz już, czego nie możesz robić. Może się jednak zdarzyć, że Twoja praca, mimo że się do niej przyłożyłeś, zostanie uznana za plagiat. Jak to możliwe? W pracy studenci korzystają z dostępnych powszechnie książek czy artykułów naukowych. Z pewnością wielokrotnie podajesz różne definicje, które podał już przecież ktoś inny. Jeśli źle zastosujesz cytat lub nie wstawisz przypisu, możesz mieć z tego powodu problemy. Oczywiście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak to nie znaczy, że nigdy się nie zdarzają. Nie ma jednak, czym się stresować, jeśli pisałeś pracę w pełni samodzielnie. Będziesz w stanie przekonać promotora do własnego zdania. Pamiętaj, że każda uczelnia ma jakiś wskaźnik podobieństwa, który nie może zostać przekroczony.

Co jeśli praca nie przejdzie antyplagiatu?Jeśli współczynnik zostanie przekroczony i dojdzie do wykrycia plagiatu – konsekwencje mogą być różne. Przede wszystkim promotor z Tobą porozmawia i być może wszystko skończy się dobrze – Twoja praca zostanie dopuszczona do obrony. Może być też konieczna poprawa plagiatu – otrzymasz na to niewiele czasu. Jeśli praca nie przejdzie antyplagiatu, a współczynnik został mocno przekroczony, Twoja praca nie zostanie dopuszczona do obrony. Ta sytuacja może nieść poważne konsekwencje.

W takim razie, jak uniknąć plagiatu w pracy licencjackiej lub magisterskiej? Pamiętaj o stosowaniu przypisów w prawidłowy sposób. Koniecznie stosuj poprawne zasady cytowania. Warto stworzyć część badawczą, w której znajdą się wyłącznie Twoje wnioski. Zwróć uwagę na parafrazowanie tekstu. Stosowanie synonimów nie chroni Cię przed wykryciem plagiatu – czyjeś myśli, nawet zapisane własnymi słowami, zawsze oznaczaj przy pomocy przypisu. Wzbogać tekst wykresami i tabelami.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić plagiat pracy za darmo? Możesz zrobić to samodzielnie online, jednak pamiętaj, że praca będzie porównywana tylko z zasobami internetowymi. Prawdziwy obraz sytuacji da Ci sprawdzenie pracy przez uczelnię. Najlepszym sposobem, żeby uniknąć plagiatu jest po prostu napisanie pracy w pełni samodzielnie i odpowiedzialnie, pamiętając, by nie wykorzystywać czyichś myśli jako własnych.

Pisanie prac

Potrzebujesz pomocy przy pisaniu pracy inżynierskiej? Nie zastanawiaj się, napisz do nas już dziś

Wystarczy, że wyślesz swoje zgłoszenie i poczekasz na propozycje od doświadczonych redaktorów. Możesz liczyć na sporą dowolność w kwestii ustaleń pomiędzy Tobą a autorem pracy – spróbuj już teraz i sprawdź, jakie wsparcie możesz uzyskać.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.